Wydawnictwo Czarna Owca nie daje odetchnąć miłośnikom kryminału. Już od dłuższego czasu wydaje nie tylko literaturę psychologiczną, a przygodę z kryminałami większą skalę ( wcześniej też była wydawana sporadycznie literatura skandynawska, zwykle nie były to kryminały) rozpoczęło od wydania trylogii „Milenium” S. Larssona.

Oto książki, które pojawiły się w ostatnich miesiącach lub planowane są do wydania w najbliższym czasie.

Tytuł: Zamachowiec
Autor: Liza Marklund
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca , Kwiecień 2010
Seria: Czarna Seria
ISBN: 978-83-7554-167-0
Liczba stron: 472
Wymiary: 135 x 210 mm
Tłumaczenie: Paweł Pollak

Akcja powieści toczy się we współczesnym Sztokholmie. Południowy port Hammarby. Jest trzecia siedemnaście rano, tydzień przed świętami Bożego Narodzenia. Eksplozja bomby zrównuje z ziemią Stadion Olimpijski. Na powalonej przez wybuch trybunie policja znajduje szczątki energicznej, powszechnie podziwianej szefowej igrzysk olimpijskich, Christiny Furhage. Za pół roku w Sztokholmie ma się odbyć letnia olimpiada. Zamachowiec musi zostać schwytany za wszelką cenę. Dziennik wieczorny „Kvällspressen” wyznacza Annikę Bengtzon, młodą mamę, która właśnie została mianowana szefową redakcji kryminalnej, aby nadzorowała sprawę morderstwa.

Dziennikarka zaczyna drążyć przeszłość ofiary. Wkrótce okazuje się, że perfekcyjna Christina Furhage kryje się coś, co doprowadziło do tej okrutnej zbrodni. Nie zdając sobie z tego sprawy, Annika Bengtzon wprawia w ruch moce, które zaczynają zagrażać jej własnemu życiu…

Tytuł: Studio sex
Autor: Liza Marklund
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca , Kwiecień 2010
Seria: CZARNA SERIA
ISBN: 978-83-7554-223-3
Liczba stron: 488
Wymiary: 135 x 210 mm

Młoda dziennikarka Annika Bengtzon odbywa staż w jednym ze sztohholmskich tabloidów i marzy o stałej pracy. Pod nieobecność redakcyjnej koleżanki odbiera telefon – anonimowy świadek donosi, że na jednym z miejskich cmentarzy znalazł zwłoki młodej kobiety… Nagłośnienie zdarzenia i rozwiązanie kryminalnej zagadki, mogłoby pomóc jej karierze zawodowej. Annika postawia samodzielnie wytropić mordercę, wkracza w świat sztokholmskich sex-clubów, szemranych interesów. Wszystko wskazuje na to, że w zabójstwo zamieszany jest znany polityk… Annika wkrótce odkrywa, że ma towarzystwo, ktoś śledzi każdy jej krok…

 

Tytuł: Raj
Autor: Liza Marklund
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca , Czerwiec 2010
ISBN: 978-83-7554-205-9
Liczba stron: 448
Wymiary: 135 x 210 mm
Wydanie:1
Tłumaczenie: Kamila Knockenhauer

Szwecję nawiedza huragan, z portu w Sztokholmie ginie wart 50 000 000 koron ładunek papierosów. Na nabrzeżu leżą zwłoki dwóch mężczyzn. Aida chcąc się ratować ucieka z miejsca zbrodni. Znajduje azyl w „Raju” – stowarzyszeniu pomagającym ofiarom zastraszania. Tymczasem liczba morderstw rośnie, porwane osoby poddawane są okrutnym torturom. Annika Bengtzon (dziennikarka znana z poprzednich części cyklu Marklund) próbuje otrząsnąć się po śmierci ukochanego. Sprawa stowarzyszenia „Raj” staje się dla niej szansą na powrót do życia i pracy. W pogoni za prawdą spotyka Thomasa, czy może mu ufać…

 

Tytuł: Prime Time
Autor: Liza Marklund
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca , Październik 2010
ISBN: 978-83-7554-225-7
Liczba stron: 448
Wymiary: 135 x 210 mm
Tłumaczenie: Elżbieta Frątczak – Nowotny

W położonym w środku lasu starym zamku odbywają się nagrania do nowego telewizyjnego show, który ma prowadzić szwedzka gwiazda telewizyjna Michelle Carlsson. Po zakończonych zdjęciach część ekipy i niektórzy z zaproszonych gości świętują na zamku najkrótszą noc w roku. Rano w jednym z pomieszczeń wozu transmisyjnego znajdują martwą Michelle. Zjawia się policja. I oczywiście dziennikarze, wśród nich Annika Bengtzon, dziennikarka popołudniówki Kvallspressen. Okazuje się, że jej najlepsza przyjaciółka jest w gronie podejrzanych. Śledztwo się przedłuża. Thomas, partner życiowy Anniki, wyrzuca jej, że zaniedbuje jego i dzieci. W redakcji pracownicy buntują się przeciwko redaktorowi naczelnemu. Kierownik redakcji, Anders Schyman, wciąga Annikę w otwartą walkę o władzę. A morderca nadal pozostaje na wolności…

 

Tytuł: Praktyka morderstwa
Autor: Kerstin Ekman
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca , Styczeń 2011
ISBN: 978-83-7554-276-9
Liczba stron: 224
Wymiary: 125 x 195 mm
Tłumaczenie: Anna Węgleńska

Najnowsza powieść Kerstin Ekman „Praktyka morderstwa” to wyrafinowana literacka zabawa. Ekman niezwykle zręcznie splata swoją opowieść z „Doktorem Glasem” Hjalmara Söderberga. W tej zabawie jednak głos autorki brzmi bardzo wyraźnie i przyćmiewa literacką iluzję. Podobnie jak u Söderberga, także u Ekman opowieść ma formę dziennika pisanego przez lekarza, który dokonuje morderstwa pod osłoną lekarskiego fartucha. U Ekman występuje jako pierwowzór bohatera Söderberga, choć niemal we wszystkim różni się od swego wzoru….

W tę zaskakującą historię wpleciony jest wątek kryminalny. Trudno jednak nazwać tę książkę kryminałem. Kiedy jednak wydarzenia zaczynają toczyć się odmienną drogą od powieści Söderberga i Ekman rusza znakomicie przez siebie opanowaną metodą snucia intrygi kryminału, napięcie wzrasta i akcja się zagęszcza. Coraz wyraźniej rysuje się pytanie, co się wydarzy, gdy zaprzyjaźniona z pasierbicą bohatera lekarka dochodzi do wniosków, które mogą doprowadzić do ujawnienia morderstwa. I czy rzeczywiście tak się stanie?

 

Tytuł: Syrenka
Autor: Camilla Läckberg
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca , Czerwiec 2011
ISBN: 978-83-7554-310-0
Liczba stron: 488
Wymiary: 135 x 210 mm
Tłumaczenie: Inga Sawicka

W Fjällbace, w tajemniczych okolicznościach ginie mężczyzna. Mimo wysiłków Patrika Hedströma i jego kolegów z komisariatu w Tanumshede, nikt nie wie, czy zaginiony żyje, czy nie. Cztery miesiące później zostają odnalezione jego zwłoki zamrożone w lodzie. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy jeden ze znajomych zmarłego – pisarz Christian Thydell – nagle zaczyna dostawać anonimowe pogróżki. Christian, który lada chwila ma odnieść sukces dzięki swej nowej powieści „Syrenka”, dostaje kolejną pogróżkę podczas przyjęcia z okazji debiutu książki. Załamuje się i pokazuje listy Erice Falck, która pomagała mu przy pisaniu powieści. Z listów wynika, że ktoś go szczerze go nienawidzi, ktoś prawdopodobnie z zaburzeniami emocjonalnymi, ktoś, kto nie zawaha się przejść do czynów. Kiedy znalezione zostają zwłoki kolejnego mężczyzny, policja doszukuje się wspólnego wątku, a tropy prowadzą w przeszłość…

 

Tytuł: Czerwona Wilczyca
Tytuł oryginału: Den röda vargen
Autor: Liza Marklund
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca , Czerwiec 2011
Seria: Czarna seria
ISBN: 978-83-7554-311-7
Liczba stron: 464
Wymiary: 135 x 210 mm

Pewnej ciemnej zimowej nocy w wypadku samochodowym w Lulea, na północy Szwecji, ginie dziennikarz miejscowej gazety. Jego śmierć budzi zainteresowanie Anniki Bengtzon, która ostatnio współpracowała z nim w związku ze sprawą pewnego ataku na bazę lotniczą w latach 60. ubiegłego wieku. Annika zostaje wciągnięta w sieć intryg. Podejrzewa, że zabójstwo ma coś wspólnego ze sprawą, którą razem się zajmowali, ale nikt nie chce jej wierzyć. Szybko okazuje się, że wypadek był upozorowany, a dziennikarz został zamordowany. Kiedy jej szef wręcz zakazuje jej zajmowania się sprawą, Annika postanawia działać na własną rękę. Ślady prowadzą do działającej wówczas grupy maoistycznej. Sprawa nabiera przyspieszenia, gdy odkrywa, że jedna z ówczesnych członkiń grupy, tytułowa Czerwona Wilczyca, jest ministrem w obecnym rządzie. Annika walczy teraz nie tylko z terrorystami sprzed lat, ale i z obecnym politycznym establishmentem.

 

Tytuł: Testament Nobla
Autor: Liza Marklund
Tytuł oryginału: Nobels Testamente
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca , Październik 2011
ISBN: 978-83-7554-336-0
Liczba stron: 496
Wymiary: 135 x 210 mm
Tłumaczenie: Elżbieta Frątczak-Nowotny

Morderczyni w wieczorowej sukni wkrada się galę wydawaną w sztokholmskim ratuszu z okazji rozdania Nagrody Nobla. Na parkiecie w Złotej Sali strzela do przewodniczącego Komitetu Noblowskiego. Kula trafia prosto w serce. Morderczyni znika w tajemniczy sposób. Wbrew swojej woli Annika Bengtzon zostaje wciągnięta w rozgrywający się dramat, nie jako dziennikarka, lecz jako świadek zdarzenia. Powoduje to liczne perturbacje w jej życiu. Ma wpływ zarówno na jej pracę zawodową, jak i na jej małżeństwo. Trafia w sam środek dramatycznych wydarzeń, które – jak się okazuje – sięgają daleko wstecz. Do samego Alfreda Nobla, niewiarygodnie bogatego naukowca i wynalazcy, fundatora Nagrody Nobla, którego tragiczna śmierć okazała się brzemienna w następstwa. Annika zbliża się w końcu niebezpiecznie do prawdy.

 

Tytuł: Siódmy dzień
Autor: Jens Hovsgaard
Tytuł oryginału: Den Syvende Dag
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca , Styczeń 2011
ISBN: 978-83-7554-275-2
Wymiary: 135 x 210 mm
Natchniony kaznodzieja wolnego kościoła Słowo Ewangelii zostaje znaleziony martwy z pętlą na szyi. Okazuje się, że na krótko przed śmiercią, publicznie sprzeczał się z człowiekiem powiązanym z grupą prawicowych ekstremistów. Reporter John Hilling postanawia przyjrzeć się tej sprawie bliżej, chociaż policja uznaje zdarzenie za samobójstwo. Niedługo potem na terenie całego kraju zaczynają znikać dzieci. Wkrótce tropy łączą się w zarys zbrodniczej intrygi, w którą zaangażowane są sekty religijne, skorumpowani policjanci, frakcje neonazistowskie oraz młoda wdowa po pastorze. „Siódmy dzień” jest częścią serii thrillerów z Johnem Hillingiem w roli głównej.
 

Tytuł: Ciemne sekrety
Autor: Michael Hjorth , Hans Rosenfeldt
Tytuł oryginału: Det Fördolda
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca , Maj 2011
Seria: Czerna seria
ISBN: 978-83-7554-291-2
Liczba stron: 488
Wymiary: 135 x 210 mm
Tłumaczenie: Alicja Rosenau

Ciemne sekrety to pierwsza część cyklu powieści kryminalnych z Sebastianem Bergmanem policyjnym psychologiem i ekspertem od seryjnych morderstw. W przygotowaniu druga część cyklu pod roboczym tytułem Nemezis.
Wszystko zaczyna się od telefonu na policję. Zaniepokojona matka zgłasza zaginięcie szesnastoletniego Rogera. Policja z pewnym opóźnieniem podejmuje poszukiwania. Wkrótce w podmokłym lesie dochodzi do makabrycznego odkrycia… i staje się jasne, że wydarzyła się tragedia… Sprawa jest na tyle poważna, że do akcji wkraczają śledczy z Krajowej Policji Kryminalnej oraz Sebastian Bergman. Wszystkie tropy prowadzą do szkoły Rogera. To elitarne liceum zdaje się skrywać wiele ciemnych sekretów…

Na podstawie:
Wydawnictwo Czarna Owca
www.czarnaowca.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email