Statek_smierci-broszura.indd

http://muza.com.pl

Literatura islandzka, choćby i kryminał,  rzadko pojawia się w ofercie polskich wydawnictw.

Tym bardziej, miło nam poinformować, że już wkrótce do księgarń trafi nowa powieść islandzkiej pisarki Yrsy Sigurðardóttir, autorki nazywanej nową królową skandynawskiego kryminału. Statek śmierci to jej kolejny thriller z prawniczką Thorą w roli głównej. Tym razem bohaterka musi rozwikłać tajemnicę statku widma.

Kilka słów o książce...

Środek nocy w Reykjaviku. Rodzina i przyjaciele załogi czekają na przybycie luksusowego jachtu. Gdy statek z hukiem przybija do portu po kilkudniowej podróży z Lizbony, okazuje się, że na pokładzie nie ma nikogo. Do kancelarii Thory zgłaszają się rodzice jednego z członków załogi, Egira, który zaginął wraz żoną i bliźniaczkami. Wcześniej ubezpieczył on swoje życie na ogromną sumę pieniędzy. Aby rodzice i osierocona najmłodsza córeczka mogli otrzymać odszkodowanie, Thora musi dowieść przed sądem, że Egir nie żyje. Ciał jednak nie odnaleziono, a śledztwo policji utknęło w martwym punkcie. Czy za zniknięciem stoi człowiek czy może siła nie z tego świata?

Statek śmierci to stylowe połączenie thrillera, kryminału i horroru. Yrsa Sigurðardóttir kontynuuje najlepsze tradycje skandynawskiego kryminału, o którego istocie stanowi nie morze krwi i geniusz mordercy, ale realizm, narastające ze strony na stronę napięcie i wrażliwość twórcy na kontekst społeczny. Autorka myli tropy, na przemian intryguje i przeraża. Narracja rozbita jest na dwa wątki, jeden skupia się wokół Thory, drugi rozgrywa się na feralnym statku. Ich naprzemienność pozwala osiągnąć zwielokrotniony efekt dramaturgii, a jednocześnie umożliwia czytelnikowi samodzielne odkrywanie zagadki tajemniczego zniknięcia załogi i pasażerów.

Yrsa_SigurdardottirYrsa Sigurðardóttir (ur. 1963) – jedna z najpopularniejszych islandzkich pisarek, z wykształcenia i zawodu inżynier budowlany. Od 1998 pisze książki dla dzieci, jest laureatką IBBY, nagrody za najlepszą literaturę dziecięcą. W 2005 roku ukazał się jej pierwszy kryminał, który zapoczątkował fenomen międzynarodowej popularności autorki. W wydawnictwie MUZA SA ukazało się sześć powieści Yrsy: Trzeci znak (2006), Weź moją duszę (2008), W proch się obrócisz (2009), Lód w żyłach (2010), Spójrz na mnie (2011) i Pamiętam cię (2012), za którą otrzymała islandzką nagrodę Blood Drop za najlepszy kryminał roku. Na podstawie tej ostatniej ma powstać hollywoodzki film, przygotowywany obecnie przez Sigurjóna Sighvatssona (producenta Dzikości serca i Elity zabójców). Do tej pory książki Yrsy przetłumaczono na ponad trzydzieści języków. Autorka odwiedzi Polskę z okazji Międzynarodowego Festiwalu „Literacki Sopot” w sierpniu 2013 roku.

Książkę wydało Wydawnictwo Muza S.A.
http://muza.com.pl

POLECAMY WASZEJ UWADZE !!!

 

Wybrane recenzje

Yrsa Sigurđardóttir generuje lęki równie zręcznie jak Stephen King.
„The Independent”

 

Yrsa Sigurđardottir znakomicie kreuje atmosferę zagrożenia i poczucia nierzeczywistości.
„The Guardian”

 

Gdyby po lekturze tej książki ktoś chciał mnie zaprosić na rejs jachtem, z pewnością uprzejmie bym odmówił. I to jest duży komplement dla autorki.
„Adresseavisen”

 

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email