„Biedni ludzie z miasta Łodzi”,
książka, której autorem jest szwedzki pisarz Steve Sem-Sandberg była podobno jednym z najbardziej rozchwytywanych tytułów na Targach Książki we Frankfurcie. Prawa do jej publikacji kupiło już czternaście krajów.

S. Sem-Sandberg przyjedzie do Polski w związku z premierą wspomnianej książki, która ukaże się nakładem WL na początku listopada. „Biedni ludzie z miasta Łodzi” to jeden z największych fenomenów wydawniczych ostatnich lat. Prawa do wydania zakupiło kilkadziesiąt krajów. W dwa miesiące po premierze powieść zdobyła najbardziej prestiżowe szwedzkie wyróżnienie literackie – Nagrodę Augusta.

Spotkanie ze Stevem Semem-Sandbergiem odbędzie się 4 listopada o 20.00 w Pałacu Pod Baranami (spotkanie prowadzi Jacek Leociak).

O książce…
Chaim Mordechaj Rumkowski był władcą łódzkiego getta. Mówiono o nim „Pan życia i śmierci”. Dla jednych postać budząca odrazę, kolaborant zmuszający Żydów do wyniszczającej pracy na rzecz Trzeciej Rzeszy i pedofil. Dla innych bohater, który prowadził z faszystami ryzykowną grę – dzięki wzorowej organizacji łódzkiego getta i korzyściom ekonomicznym, jakie przynosiło ono Niemcom, Ghetto Litzmannstadt przetrwało aż do sierpnia 1944.
Do legendy przeszedł fakt, że salonką „udał się” do Auschwitz, gdzie został żywcem spalony w piecu krematoryjnym. Przez samych Żydów.
Kim naprawdę był Rumkowski? Wcieleniem zła, czy zręcznym graczem ratującym swoich braci? Znakomity szwedzki pisarz Steve Sem-Sandberg postanowił poświęcić tej postaci swą najnowszą powieść. Zbadał tysiące stron dokumentów z getta i na ich podstawie stworzył książkę znakomitą. Wstrząsającą i jednocześnie wiarygodną.
Planowane wydanie w listopadzie 2011 roku
Przełożył Mariusz Kalinowski
oprawa twarda
ISBN 978-83-08-04702-6
Kilka recenzji…
„To najlepsza książka, jaką czytałam. Zdecydowanie zasługuje na pięć z pięciu gwiazdek, i nawet więcej”
Yukiko Duke, „Gomorron Sverige”

„Prawdopodobnie pierwsze świadectwo Holokaustu, które ma odwagę porzucić czarno-biała perspektywę. W rękach jednego z czołowych europejskich pisarzy prawda nie zawsze jest taka, jak się wydaje”.
Daniel Sjölin, „Babel”

Ostatnia książka Steve’a Sem-Sandberga – ogromna, lecz wypolerowana na błysk pod każdym względem – jest także majestatycznym portretem, w którym udokumentowane fakty tworzą podstawę literackiego wejrzenia w losy historii”.
Mikael van Reis, „Svenska Dagbladet”
Steve Sem-Sandberg (ur. 1958 w Oslo) – szwedzki pisarz, dziennikarz i krytyk literacki. Jeden z najciekawszych skandynawskich autorów ostatnich lat. Laureat szeregu nagród literackich (m.in. nagrody literackiej pisma „Aftonbladet”), Nagrody Augusta przyznawanej przez związek wydawców szwedzkich, nagrody literackiej Szwedzkiego Radia oraz prestiżowej Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej.[h.

Więcej szczegółów na stronie: http://www.conradfestival.pl/p

Wydawnictwo Literackie
www.wydawnictwoliterackie.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email