85. ceremonia rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej za nami, nagrody przyznane.

Miło nam ogromnie, że podczas tegorocznych „Sugar Man” w reżyserii Malika Bendjelloula ( Szwecja), opowiadający historię muzyka Sixto Rodrigueza, został nagrodzony Oscarem dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego.

„Sugar Man” to historia Sixto Rodrigueza, amerykańskiego muzyka, któremu wróżono karierę na miarę Boba Dylana. Po wydaniu dwóch płyt, piosenkarz przepadł bez wieści. Niektórzy twierdzili, że muzyk popełnił samobójstwo. W tym samym czasie jego piosenki cieszyły się ogromną popularnością w Republice Południowej Afryki, a on stał się idolem tamtejszej publiczności.

Malik Bendjelloul, który w połowie lutego udzielił wywiadu PAP, opowiadał: „Miałem ogromne problemy z produkcją +Sugar Mana+. Obiecano mi grant w Szwedzkim Instytucie Filmowym, więc zdecydowałem się zaryzykować i włożyć w produkcję całe moje oszczędności, żeby ukończyć pracę. Liczyłem, że odzyskam pieniądze z grantu. I nagle dowiedziałem się, że nie przyznano mi dofinansowania. A film był już niemal gotowy. Instytut Filmowy uznał, że nie jest wystarczająco dobry. Polecono mi skrócenie go do formatu godzinnego dokumentu telewizyjnego. Poinformowano mnie, że z punktu widzenia Instytutu film nie ma żadnych szans i nie trafi nawet do kin”.

Polski zwiastun filmu
http://www.filmweb.pl/video/trailer/nr+1+%28polski%29-29391

POLECAMY !

Strona Akademii Filmowej
http://www.oscars.org

Na podstawie
http://www.filmweb.pl/awards/Oscary/2013

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 25 lutego 2013 | Kategoria: Film, Muzyka, Wydarzenia w Skandynawii | Tagi: , , , , ,