W środę 7 grudnia 2011 obchodzone będzie Święto Karlskrony, miasta siostrzanego Gdyni już od całkiem dawna bo od 9 listopada 1990 r.

W programie wydarzenia, o godz. 14:00 zaplanowano uroczyste otwarcie u zbiegu ul. Chrzanowskiego i Polskiej  „Ronda Karlskrona”, nazwane uchwałą Rady Miasta Gdyni.

Natomiast o godz. 17:00 w Miejskiej Informacji przy ul. 10 Lutego 24 odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej „Karlskrona – miasto siostrzane Gdyni”. Wernisażowi towarzyszyć będzie prelekcja poświęcona Karlskronie i południowej Szwecji, którą poprowadzi Maciej Zborowski, przedstawiciel działu przewodnickiego Stena Line.

Dodatkową atrakcją będzie zapewne konkurs, w którym nagrodą jest dwuosobowy rejs do Karlskrony ufundowany przez Stena Line.

Przewidziano również występ młodzieży z koła szwedzkiego z II LO w Gdyni, która wykona szwedzkie pieśni związane ze Świętem Łucji.

Dzień Św. Łucji z Syrakuz – Święto Światła przypada na 13 grudnia.

W Szwecji tradycyjnie świętuje się go pochodem ubranych na biało dziewcząt, które na głowach mają wianki z płonącymi świecami. Pieśni związane z tym świętem śpiewa się przez całą I połowę grudnia.

Wystawę będzie można oglądać do połowy stycznia.

W obydwu wydarzeniach uczestniczyć będzie delegacja oficjalna z Karlskrony, na czele z Prezydent Miasta – p. Camillą Brunsberg.

Na podstawie:
http://www.gdynia.pl/kalendarz/imprez/szczegoly/4244_73326.html?data=%3Ftime%3D1323023835

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email