Już niedługo odbędzie się premiera filmu ‘Wielka ucieczka na północ’ – fabularyzowanego dokumentu, ukazującego dzieje jednej z największych zorganizowanych ucieczek jeńców w czasie II wojny światowej, znanej na całym świecie jako Wielka Ucieczka.

Szczecin: premiera filmu ‘Wielka Ucieczka na Północ’,15 listopada br., godz. 18:00,
kino ‘Helios’
Szczecin: seanse w kinie Zamek od 14 listopada
Żagań: premiera w historycznym miejscu Wielkiej Ucieczki: 11 listopada br., godz. 18:00


Wielka ucieczka„Wielka ucieczka na północ” – historia, która wydarzyła się naprawdę.
Stalag luft III w Żaganiu był najbardziej strzeżonym obozem III Rzeszy. Trafiały do niego szczególnie „trudne” przypadki, a wśród nich lotnicy, którzy – pomimo kar – uparcie podejmowali próby ucieczek, by znów stanąć w szeregach oddziałów powietrznych RAF-u. Początkowo byli to głównie Brytyjczycy, później także obywatele USA, Australii, Kanady, Norwegii i krajów europejskich takich, jak Polska.
W obozie powstał plan masowej ucieczki. Zaczęto równoczesne drążenie trzech tuneli, które nazwano: „Tom”, „Dick” i „Harry”. Operacja miała dać wolność ponad 200 jeńcom. Ostatecznie, w nocy z 24 na 25 marca 1944, użyto „Harry’ego” (ok. 110 m długości, na głębokości 9 m), którym wydostało się 76 zbiegów. Podróżowali głównie pociągami, udając robotników. Niestety, większość z nich została przez Nazistów złapana, ale dla dwóch norweskich pilotów RAF-u Szczecin stał się bramą do wolności.
Ten trzymający w napięciu fabularyzowany film dokumentalny ukazuje nam samą ucieczkę i desperackie próby norweskich lotników, usiłujących wymknąć się pogoni. Bohaterski wyczyn lotników RAF-u to heroiczny wysiłek realizujący odwieczną potrzebę wolności.
Film jest kontynuacją historii przedstawionej w kultowym amerykańskim filmie „Wielka Ucieczka” z 1963 r. ze Stevem McQueenem w roli głównej.

Relacja z pierwszego pokazu filmu w Szczecinie – o filmie wypowiada się Ambasador Karsten Klepsvik – https://www.youtube.com/watch?v=686_cmWKcAk
Strona powiązana http://www.amb-norwegia.pl/news_and_events/komunikaty/Wielka-Ucieczka-przez-Szczecin—historia-ktora-wydarzya-si-naprawd/#.VFiavvmG_Io

Na podstawie
Ambasada Norwegii w Warszawie
http://www.amb-norwegia.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 11 listopada 2014 | Kategoria: Events, Film, Historia, Inne, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , , , ,