Skandynawia to nie tylko najmroczniejsze kryminały na świecie i filmy o fabule trudnej do opowiedzenia. To przede wszystkim bardzo długa tradycja artystyczna. Temu zagadnieniu zostanie poświęcone międzynarodowe seminarium „Intelekt i kreacja”, które odbędzie się 5 grudnia 2011 r. o godz. 16.00 w SWPS w Warszawie, w sali S 303. Weźmie w nim udział wybitny polski malarz Stefan Gierowski oraz znawcy sztuki polskiej i skandynawskiej.

Podczas spotkania zostanie przedstawiona międzynarodowa kolekcja malarstwa i fotografii artystycznej pod wspólnym tytułem „Muzeum Światła”. To dzieła uznanych skandynawskich artystów, którzy w swoich pracach realizują ideę seminarium – „intelekt i kreację”. Swoje dzieła zaprezentują Kajsa Dahlberg, Ann Edholm, Lars Englund, Peter Freudenthal, Anders Lidén, Lars Olof Loeld, Gert Marcus, Carl Magnuson, Ebba Matz, Maria Miesenberger, Torsten Ridell, Kjell Strandqvist, Mĺns Wrange (Szwecja); Hrein Fridfinnsson, Ösk Vilhjämsdöttir (Islandia); Stefan Gierowski (Polska); Ilka Halso, Rita Jokiranta, Ritva Kovalainen (Finlandia) oraz Poul Pedersen (Dania).

Kolekcja Muzeum Światła była już częściowo prezentowa w Polsce, czy to przy okazji międzynarodowych konferencji o muzeach oraz „Symbolika światła w sztuce i literaturze”, czy to z okazji wizyty Króla Szwecji i Królowej Sylwii w SWPS. Jednak tym razem będzie można zobaczyć pełen zbiór.

W grudniowym seminarium wezmą udział znawcy kultury i sztuki skandynawskiej, m.in. Anders Lidén, Ann Edholm, Karin Lidén, prof. Halina Taborska oraz Andrzej Ekwiński.

Jak podkreśla prof. Lech Sokół z Centrum Badań Porównawczych nad Literaturą i Sztuką SWPS, organizator spotkania – Skoncentrujemy się na zagadnieniu intelektu i twórczości, które są przedmiotem uwagi i refleksji artystów, filozofów, krytyków i odbiorców sztuki od czasów najdawniejszych. Cechą charakterystyczną tych spotkań jest ich tematyka komparatystyczna, najczęściej nie podejmowana gdzie indziej w Polsce.

Program spotkania:

1. Otwarcie seminarium i prowadzenie spotkania ze Stefanem Gierowskim, artystą malarzem – prof. dr hab. Lech Sokół, Centrum Badań Porównawczych nad Literaturą i Sztuką SWPS

2. Wprowadzenie – Kontekst sztuki i kultury: Folke Kalander (1936-2003), Concret Art in Sweden, oraz Dziedzictwo kultury. Emanuel Swedenborg (1688-1772) – Andrzej Ekwiński, krytyk sztuki, filozof, pisarz, członek International Association of Art Critic

3. Moje doświadczenia z Polski – Anders Lidén, artysta, teoretyk sztuki i kultury (wykład w języku angielskim)

4. Muzeum Światła – wczesne lata – prof. dr hab. Halina Taborska, historyk sztuki, SWPS

5. Międzynarodowa kolekcja sztuki i Muzeum Światła: kraje nordyckie, Polska oraz inne kraje – Andrzej Ekwiński

6. Projekcja filmu dokumentalnego – rozmowy z artystką Ann Edholm

7. Znaczenie twórczości translatorskiej w komunikacji międzynarodowej (wykład w języku angielskim) – Karin Lidén, filolog, pisarz, tłumacz, autor programów telewizyjnych i radiowych na temat kultury oraz edukacji

 
Na podstawie:
Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej w Warszawie
http://www.swps.pl/aktualnosci-z-warszawy

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 3 grudnia 2011 | Kategoria: Inne, Literatura, Wydarzenia w Polsce, Wystawy | Tagi: , , , , ,