Urodzona w 1937 roku Barbro Lindgren to szwedzka pisarka i ilustratorka tworząca dla dzieci. Debiutowała w 1965 roku i od tego czasu wydała ponad sto tytułów przetłumaczonych na ok. 30 języków. Jest twórczynią książek obrazkowych, wierszy, sztuk teatralnych i książek dla młodzieży.

Jury przyznające nagrodę opisuje autorkę jako pionierkę, której książki wyróżnia śmiały język i bogactwo psychologicznych niuansów.

Książki Lindgren są często pełne humoru, charakteryzuje je ciepły ton, którym autorka zwraca się bezpośrednio do dziecka, niezależnie od tego, czy opowieść traktuje o beztroskich, czy też o poważnych sprawach.

W Polsce Barbro Lindgren zdobyła rzesze miłośników serią książek o codziennych perypetiach małego Maksa z ilustracjami Evy Eriksson, wydanych nakładem wyd. Zakamarki w tłum. Katarzyny Skalskiej.

Ustanowiona w 2002 r. przez rząd szwedzki Nagroda im. Astrid Lindgren – w skrócie ALMA (ang. Astrid Lindgren Memorial Award) – jest największą na świecie nagrodą (pięć milionów koron szwedzkich) przyznawaną ilustratorom, autorom oraz osobom i organizacjom promującym literaturę dla dzieci i młodzieży.

ALMA wręczana jest co roku jednemu lub kilku laureatom. Do nagrody nominują organizacje i instytucje z całego świata, a zwycięzców wybiera specjalnie do tego powołane jury. W tym roku nominacje nadeszły z ponad 100 instytucji i organizacji. Nominowano 238 osób z 68 krajów. Jest to o 15% więcej niż w roku ubiegłym. Nominacje ogłoszono podczas Targów Książki we Frankfurcie.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 2 czerwca w Filharmonii Sztokholmskiej.

Więcej o laureatce na stronie – http://www.alma.se/en/Award-winners/2014/

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 2 czerwca 2014 | Kategoria: Events, Inne, Literatura, Wydarzenia w Skandynawii | Tagi: , , , , , ,