Oj, będzie się działo…
W dniach od 8 do 11 września we Wrocławiu odbędzie się Europejski Kongres Kultury i będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń polskiej Prezydencji 2011 w Radzie UE.

Program tego niezwykłego wydarzenie jest wielce interdyscyplinarny i weźmie w nim udział 300 artystów, naukowców, filozofów i aktywistów. Pośród wielu wybitnych takich jak Zygmunt Bauman, Brian Eno, Jan Fabre, Oliviero Toscani, Azra Akšamija, Zbigniew Libera, Mirosław Bałka, Zbigniew Rybczyński, Krzysztof Penderecki, Jonny Greenwood (Radiohead), Aphex Twin, Krystian Lupa i Dorota Masłowska, Stefan Kaegi, Grupa Kompott, znajdą się również przedstawiciele szwedzkiej sceny muzycznej, zespoły  Wildbirds & Pecedrums oraz Slagsmålsklubben, a także fiński filozof i informatyk Pekka Himanen. Pokazany zostanie również film szwedzkiego reżysera  Lukasa Moodyssona – „Lilja 4-ever”.

Pekka Himanen
Fiński filozof, badacz społeczeństwa informacyjnego, duchowy opiekun wszystkich wolnościowych programistów.  Jest członkiem Rady Europejskiego Kongresu Kultury, weźmie również udział w dyskusji pt. „Bajki robotów” poświęconej wpływom nowych mediów na kulturę współczesną.

Ukończył filozofię na Uniwersytecie w Helsinkach. W wieku 20 lat uzyskał tytuł doktora. Kontynuował naukę najpierw w Anglii, a potem na Stanford University oraz w Berkley, gdzie w latach 2002–2005 kierował badawczym programem Centrum Społeczeństwa Informacyjnego. Wykładał w Oxford Internet Institute oraz IN3 Institute w Barcelonie. Jest profesorem Uniwersytetu Sztuki i Projektowania w Helsinkach. Związany jest również z Instytutem Informatyki działającym w fińskiej stolicy.

Opublikował m.in.  „The Hacker Ethic and the Spirit of the Information Age” (2001) oraz, napisane razem z Manuelem Castellsem,  „Społeczeństwo informacyjne i państwo dobrobytu” (2002). Książka przedstawia skandynawski fenomen, w którym konkurencyjna gospodarka innowacyjna łączy się z koncepcją państwa opiekuńczego

Zaproponowana przez niego etyka hakerska ma stanowić wzór postępowania w czasach internetowego kapitalizmu, w którym praca napędzana pragnieniem twórczości, swobodnej wymiany wiedzy i informacji,  powinna być  sposobem na życie. W Finlandii jest naukowym autorytetem.
W fińskiej TV1 prowadził cykliczny program pt. „Akademia netu”. Jest jednym z założycieli stowarzyszenia Global Dignity, którego celem jest propagowanie wartości pozwalających każdemu człowiekowi godnie żyć.

„Jeśli Europa nie utrzyma przy życiu swoich wysokich wartości, ten świat stanie się naprawdę bardzo przykry.”
http://www.pekkahimanen.org/
http://en.wikipedia.org/wiki/Pekka_Himanen

 

Slagsmålsklubben
Powstali  w roku 2000, w Sztokholmie.
Uznawani za najbardziej zwariowaną elektroniczną grupę w Szwecji. Członkowie Slagsmålsklubben są niezwykle szczerzy: otwarcie przyznają, że nie potrafią grać na żadnym profesjonalnym instrumencie, na scenie używają prostych syntezatorów, automatów perkusyjnych i samplerów. Kilku z nich grało wcześniej w progresywno-rockowej formacji The Solbrillers. Ich muzyka to połączenie chwytliwych rytmów electropopu i 8-bitowych melodyjek z gier komputerowych. Koncerty Slagsmålsklubben zamieniają się w niekontrolowane szaleństwo na scenie i pod sceną.

„W latach 70. wszyscy grali progresywnego rocka, nosili wełniane swetry i chcieli uczynić świat lepszym. Dla nas, trzydzieści lat później, dobra zabawa jest ważniejsza.”

Nagrali dotychczas trzy albumy: „Den Svenske Disco” (2003 r.), „Sagan om konungens årsinkomst” (2004 r.) i „Boss for Leader” (2004 r.), którymi najpierw podbili kluby w swojej ojczyźnie, a potem zagraniczne rynki. W międzyczasie na kilka lat przenieśli się całym zespołem do Berlina, stolicy muzyki klubowej. Obecnie członkowie zespołu rozsiani są po całej Europie – w Berlinie został Kim Nilsson, do Sztokholmu wrócił Hannes Stenström i Frej Larsson, a Joni Mälkki, Björn Nilsson i Joakim „Beebop” Nybom mieszkają w rodzinnym Norrköping. Każdy z nich jest dodatkowo zaangażowany w inne projekty muzyczne.
http://www.myspace.com/slagsmalsklubben
http://smk.just.nu/

 

Wildbirds & Pecedrums
Data i miejsce powstania: 2006, Göteborg, Szwecja
Wildbirds & Peacedrums to małżeństwo ze Szwecji. Wokalistka Mariam Wallentin i akompaniujący jej Andreas Werliin poznali się w Academy of Music and Drama w Goeteborgu na zajęciach muzycznych z improwizacji. Rozczarowani akademickim podejściem do sztuki, zaczęli tworzyć po swojemu i pierwsze nagrania wydawali własnym sumptem.
Ich właściwy debiut przypada na rok 2007 roku, kiedy to w wytwórni Leaf wydali płytę „Heartcore”.
Po jej światowej premierze kariera Wildbirds & Peacedrums zaczęła nabierać tempa. W roku 2008 otrzymali w Szwecji tytuł artystów w kategorii Jazz, jednak ich muzyka to wielogatunkowa mikstura prostych składników – perkusji, samplera i niezwykłego głosu Mariam.
Fani muzyki alternatywnej porównują ich do Björk, jazzmani uważają za swoich, a wielbiciele rytmów klubowych chwalą za porywający rytm.

Artyści występowali już w Polsce, na OFF Festivalu i krakowskim Unsound. Zeszłej jesieni wydali kolejną płytę – „Rivers”.
http://www.myspace.com/wildbirdsandpeacedrums
http://www.wildbirdsandpeacedrums.com/

Funny Games EU to program Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty przygotowany specjalnie na Europejski Kongres Kultury. Z jednej strony ukazuje różnorodność stylistyczną i tematyczną europejskiego kina, z drugiej – żywotność jego tradycji.
W ramach 5 sekcji, pokazanych zostania 15 europejskich filmów z ostatnich 10 lat.
Tytuły sekcji: „Ziemia drży”, „Do utraty tchu”, „Straszne skutki awarii telewizora”, „Szepty i krzyki”, „Widmo wolności” zaczerpnięte z europejskiej klasyki filmowej, zostały potraktowane dosłownie – jako hasła lub utarte już zwroty językowe, ale także metaforycznie – jako sformułowania wywołujące łańcuchy skojarzeń, a zarazem streszczające stylistykę, którą swego czasu wypracowali twórcy wymienionych filmów.

W ramach wspomnianego projektu pokazany zostanie film  „Lilja 4-ever”, reż. Lukas Moodysson, Dania / Szwecja 2002, 109′ (czwartek, 8 września, godz. 18.00)
Czwarty film jednego z czołowych szwedzkich reżyserów. Film w świeży i żywiołowy sposób opowiada historię, o jakiej można by przeczytać w gazecie. Tytułowa bohaterka to młoda dziewczyna z Ukrainy marząca o mężu i pracy. Gdy poznaje przystojnego obcokrajowca oferującego jej wyjazd do Szwecji nawet nie podejrzewa, czym skończy się ta znajomość. W miarę rozwoju wydarzeń realistyczny początkowo obraz niezauważalnie nabiera znaczenia symbolicznego.

Gorąco polecam!!

Więcej informacji na stronach Kongresu.
http://www.culturecongress.eu/

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email