W dniach 26-30 listopada w Poznaniu odbędzie się Festiwal Naukowo-Artystyczny: Miłosz: Wschód – Zachód, na którym premierę będzie miał nakręcony przez Joannę Helander i Bo Perssona film: „Walc z Miłoszem”

To film dokumentalny, które treść stanowi zapis rozmów, jakie z Czesławem Miłoszem przeprowadziła Ewa Wójciak, współzałożycielka i aktorka Teatru Ósmego Dnia. Poznański Teatr od początku swojego istnienia czerpał inspirację z poezji i eseistyki Miłosza. Niejednokrotnie teksty poety były bezpośrednio wykorzystywane w spektaklach legendarnego Zespołu. Rozmowy poety i aktorki prowadzone były  m.in. w krakowskim mieszkaniu Miłosza.

Joanna Helander – ambasadorka kultury polskiej, tłumaczka, publicystka, współautorka filmów dokumentalnych, urodziła się w Rudzie Śląskiej w 1948 roku, studiowała romanistykę na Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie, od 1968 roku zaangażowana była w działalność opozycyjną, wyemigrowała do Szwecji w 1971. W Goeteborgu ukończyła studium fotografii.

Bo Persson – ambasador kultury polskiej, tłumacz, reżyser, scenarzysta, urodził się w Goeteborgu, studiował m. in. filozofię, antropologię i film na uniwersytetach w Goeteborgu i Sztokholmie, a w latach 1974-1976 także literaturę francuską na Sorbonie oraz w Ecole Pratique des Hautes Etudes w Paryżu. W latach 70. podróżował do Jugosławii, Węgier, NRD, Polski, gdzie nawiązywał kontakty z opozycją demokratyczną.

Gdzie: Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44
Kiedy: 27.11.2011 (niedziela), godz. 19.00

godz. 19.00 FILM
Walc z Miłoszem (2011), reż. Joanna Helander, Bo Persson
Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44
godz. 19.30 DEBATA
Emigracja i wiek XX
Uczestnicy: Joanna Helander, Bo Persson, Andrzej Strumiłło,Tomas Venclova, aktorzy Teatru Ósmego Dnia.
Prowadzenie: Ryszard Przybylski
Strona festiwalu:
www.festiwalmilosza.pl
 

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email