Colour codes:CMYK 15-100-100-0, RGB 210-35-42, Pantone 1797Położone na północy Szwecji niewielkie miasto Umeå jest obok łotewskiej Rygi Europejską Stolicą Kultury 2014 roku. Choć nie ma cennych zabytków, Umeå słynie z pięknej przyrody i designu.

Szwecja jest krajem innowacji i kreatywności, znanym ze swojej historii akademickiej świetności, a także jako kraj macierzysty Nagrody Nobla. Umeå to największe miasto w Północnej Szwecji, liczące dziś ok. 80 tys. Mieszkańców, zamieszkane jest przez młodych ludzi, kipiące życiem, z licznymi wydarzeniami kulturalnymi, imprezami na świeżym powietrzu i zawodami sportowymi. Umeå może pochwalić sie między innymi największym w Europie centrum sportowo–rekreacyjnym – IKSU, którego gospodarzem jest studencki związek sportowy, oraz największym w Szwecji festiwalem muzycznym Umeå Open. Umeå zostało ostatnio wyróżnione tytułem Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2014.

W walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Umeå pokonało m.in. inne szwedzkie miasto Lund, znane chociażby z pięknej romańskiej katedry. W Umeå zabytków tej klasy nie ma. Miasto oparte na drewnianej zabudowie spłonęło w 1888 roku. Dziś pozostałością po tym wydarzeniu są szerokie ulice obsadzone w celach przeciwpożarowych trzema tysiącami brzóz. To drzewo szybko stało się symbolem miasta.

Umeå zamierza pokazać się z jak najlepszej strony. W tym celu rozbudowano lokalne lotnisko, na którym do niedawna właściwie nie było oddzielnej hali przylotów. W centrum miasta powstało centrum kultury z hotelem i restauracją. Otwarte zostaną nietypowe muzea: kobiet, a nawet gitar, z największą na świecie kolekcją tych instrumentów.

W Północnej Szwecji można też cieszyć się widokami nienaruszonej przyrody przez cały rok. Jest tu wiele miejsc do górskiej wędrówki, wspinaczki i kajakarstwa. Nie wspominając, że panują idealne warunki do narciarstwa biegowego, górskiego i snowboardu.

Miasto zaplanowało około 160 wydarzeń kulturalnych w roku 2014.
Program obchodów Europejskiej Stolicy Kultury wzbogacą również Polacy. Trzy Polki – Hanna Ferenc, Joanna Pruchnicka oraz Michalina Musielak – wygrały organizowany przez Umeå konkurs w kategorii design. Artystki stworzyły teczkę z informacjami o atrakcjach turystycznych Umeå , która zachęca do dodawania własnych zdjęć, notatek oraz opinii. Tak wzbogacone kartki można następnie złożyć w koperty i wysłać bliskiej osobie lub przywieźć do domu jako pamiątkę.

Planując wakacje, lub zastanawiając się nad spędzeniem wolnego czasu niekoniecznie w czasie urlopu weźcie pod uwagę wyjazd do Umeå.
Zapraszamy również do obejrzenia filmów o mieście Umeå – niech będą dodatkową zachętą do wyjazdów.

Na oficjalnej stronie znajduje się pełny program wydarzeń oraz informacje o mieście w kilkunastu językach !

Oficjalna strona http://umea2014.se

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 1 stycznia 2014 | Kategoria: Events, Imprezy, Wydarzenia w Skandynawii | Tagi: , , , , ,