Tord Gustavsen TrioJuż w najbliższą sobotę 30 sierpnia, na Rynku Starego Miasta w Warszawie o godz 19.00 rozpocznie koncert jeden z najbardziej utytułowanych współczesnych jazzmanów – Tord Gustavsen ze swoim zespołem.
Koncert odbędzie się w ramach festiwalu Jazz na Starówce.

Tord Gustavsen jest jednym z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych muzyków jazzowych Starego Kontynentu a jego dokonania muzyczne spotykają się z aplauzem krytyków na całym świecie.

Absolwent Konserwatorium w Trondheim (historii i teorii muzyki oraz fortepianu) oraz studiów humanistycznych na Uniwersytecie w Oslo, (studiował psychologię, filozofię), w latach 1998-2002 wykładał na tym uniwersytecie.

Jego gra to kamień węgielny wielu projektów. Przez ponad 20 lat swojej kariery, ten 43-letni dziś twórca ze swoim Trio, Ensemble i Quartetem, dla prestiżowego ECM Records nagrał cenione albumy: „Changing Places”, „The Ground”, „Being There”, „Restorted, Returned”, „The Well”, które stały się jednymi z najbardziej popularnych nagrań ostatniej dekady.

Przez ostatnie lata Tord występuje na największych salach koncertowych i festiwalach świata ” od Europy, Ameryke Północną, Australię, po Japonię i Koreę.

Otrzymał liczne na nagrody, w tym norweską Grammy, Bell Award – Jazz Album (Australia), Recording of the Month – Stereophile Magazine (USA), NOPAS Music Prize Award dla najlepszej kompozycji jazzowej 2010 i nieprzerwanie zdobywa aplauz światowej krytyki oraz publiczności.

Nowy album zespołu „Extended Circle” (EMC Records 2014) to najnowsza pozycja z podwójnej trylogii i równocześnie kolejna odsłona w nowym, rozszerzonym zespole. Najnowszy album charakteryzuje większa dynamika i liczbą stylistycznych wariacji – nadal jest wspaniałą, zintegrowaną podróżą muzyczną.

Zespół wystąpi w składzie:
Tord Gustavsen – fortepian
Tore Brunborg – saksofon
Mats Eilertsen – kontrabas
Jarle Vespestad – perkusja

Strona artysty
www.tordgustavsen.com

Strona festiwalu
www.jazznastarowce.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email