Niewiele tygodni minęło od tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Norwegii 22 lipca br.– zamachów w Oslo i na wyspie Utøya.  Zginęło w nich kilkadziesiąt osób, wśród nich wiele młodzieży, zastrzelonych przez współrodaka – A.B. Breivika, który po zatrzymaniu powiedział, że wypełnił w ten sposób misję,

Te najtragiczniejsze wydarzenia w historii współczesnej Norwegii zostały wyjątkowo dobrze udokumentowane. Na niewielkiej wyspie,40 km od Oslo obozy młodzieżówki odbywały się od wielu lat. Kamera towarzyszyła uczestnikom od dnia ich przyjazdu – miał z tego powstać film. Ale zupełnie inny.

4 września (niedziela) o godz. 23.20, TVP1 pokaże dokument pt.” Wyspa terroru” – film odtwarzający atmosferę kompletnego zaskoczenia i dezorientacji ofiar. Dokument skupia się na ofiarach konfrontując ich wypowiedzi sprzed i po tragedii.

Dwa dni później, 6 września ( wtorek) , o godz. 22.45, w TVP2  zobaczymy polski dokument „Norwegia: dramat i nadzieja”, który pokaże szersze tło tragedii na wyspie. W filmie jest również więcej materiału o Breiviku.

Mimo późnej pory i nie lekkiego tematu zachęcam do obejrzenia obu dokumentów.

 

Na podstawie:
WWW.wyborcza.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email