W środę 13 marca br. o godz.19:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi światowej sławy norweski wiolonczelista Truls Mørk z londyńską orkiestrą Philharmonia Orchestra pod batutą sławnego fińskiego dyrygenta Esa-Pekka Salonen’a. W programie arcydzieła Witolda Lutosławskiego.

Artyści wystąpią w ramach ROKU LUTOSŁAWSKIEGO. Koncert ten należeć będzie do największych wydarzeń sezonu – londyńska orkiestra z najściślejszej światowej czołówki pod batutą sławnego dyrygenta wykona monograficzny program starannie dobranych arcydzieł Witolda Lutosławskiego – prawdziwych „kamieni milowych” jego międzynarodowej sławy.

PHILHARMONIA ORCHESTRA
Esa-Pekka SALONEN – dyrygent
Truls MØRK – wiolonczela

Program:
Witold LUTOSŁAWSKI – Muzyka żałobna, Koncert wiolonczelowy,
Maurice RAVEL – Suita Moja matka gęś
Witold LUTOSŁAWSKI – IV Symfonia

Norweski wiolonczelista Truls Mørk zadziwia słuchaczy i krytyków swą odkrywczą, precyzyjną i pełną „nieprzeczuwanych” szczegółów interpretacją szerokiego repertuaru, od Bacha po muzykę XX w.

Poświęconą pamięci Béli Bartóka Muzyką żałobną Lutosławski otworzył nowy rozdział swej twórczości – a zarazem całej ówczesnej muzyki polskiej. Wkrótce po prawykonaniu (w 1958 r.) oraz entuzjastycznym przyjęciu dzieła na „Warszawskiej Jesieni” Bohdan Pociej pisał: „Utwór ten jest odkryciem, olśnieniem, wstrząsem. Już dzisiaj można go umieścić w rzędzie nielicznych szczytów całej muzyki współczesnej…” – historia zaś w pełni potwierdziła słuszność jego sądu.

Koncert wiolonczelowy (1970) należy do licznych, wielkich dzieł XX stulecia dedykowanych legendarnemu Mścisławowi Rostropowiczowi – z pewnością jest też jednym z najlepszych w tej grupie.

Z brytyjską Philharmonia Orchestra, którą obecnie kieruje, Esa-Ekka Salonen przygotował cykl 15 koncertów symfonicznych i kameralnych z utworami Lutosławskiego

Więcej o artyście
http://en.wikipedia.org/wiki/Truls_M%C3%B8rk
http://www.cello.org/Newsletter/Articles/mork.htm
http://www.emiclassics.com/artistbiography.php?aid=104

Strona Filharmonii Narodowej
http://www.filharmonia.pl

Na podstawie:
Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie
http://www.amb-norwegia.pl/news_and_events>

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 9 marca 2013 | Kategoria: Inne, Muzyka, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , , ,