3 stycznia 2012 odbyła się  premiera prasowa, a 5 stycznia 2012 premiera studencka „Turystów” spektaklu  na podstawie tekstu Magnusa Dahlströma w przekładzie Dominiki Góreckiej.  Spektakle wystawił Teatr Nowy w Poznaniu.

Bohaterowie „Turystów” M. Dahlströma wybierają się na beztroskie wakacje w egzotycznym kurorcie. Oczekują słońca, rozrywki i wypoczynku. Planują beztroskie korzystanie z oferty „all inclusive”. Nie mają pojęcia, że los przygotowuje dla nich niespodziankę, jakiej nie wymyśliłoby najbardziej pomysłowe biuro podróży. Życie – przewrotny animator świata – zaprosi ich do ryzykownej gry.

Autor utworu pochodzi ze Szwecji, zadebiutował w 1986 roku powieścią Kosz na śmieci. Uznanie zyskał pisząc sztuki teatralne i słuchowiska radiowe m.in. Palnik, Porywacz czy Rozżarzone żelazo. W Polsce sztuki Dahlströma  nie były dotychczas wystawiane.

„Turyści”, w tłumaczeniu Dominiki Góreckiej, ukazali się w Polsce dzięki Antologii nowego dramatu szwedzkiego wydanego w 2010 roku przez wydawnictwo Panga Pank. Realizacji spektaklu w Teatrze Nowym w Poznaniu podjęła się Lena Frankiewicz. O przygotowaniach do premiery reżyserka mówi: „Pracujemy nad tematem, który dotyczy wszystkich nas – skąd się bierze STRACH i co z nami robi.  Żeby podjąć taki  dyskurs i wysłać wspólny komunikat do widza, (co jest dla nas w tej pracy najistotniejsze) ustawicznie „rozbabrujemy” swoje organizmy, wyciągając z nich lęki, obsesje i paranoje. Bywa to bardzo zabawne, ale niekiedy piekielnie bolesne”.

Na scenie wystąpią: Gabriela Frycz, Edyta Łukaszewska, Cezary Łukaszewicz oraz Mariusz Zaniewski, dla którego jest to debiut na scenie Teatru Nowego.
http://www.youtube.com/watch?v=wdvdTv7YTgI&feature=share

A autorze dowiesz się więcej na:
http://sv.wikipedia.org/wiki/Magnus_Dahlstr%C3%B6m
http://www.dramatwspolczesny.pl/page.php?p=130

Program oraz informacje o kolejnych terminach spektakli na stronie Teatru Nowego
http://www.teatrnowy.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 8 stycznia 2012 | Kategoria: Literatura, Teatr, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , , ,