To wyjątkowy festiwal i wyjątkowe miejsce . Na otwartym powietrzu, w unikalnej atmosferze amfiteatru znajdującego się100 km na północ za Kołem Arktycznym, najlepsi fińscy wykonawcy reprezentujący rock i pop zagrają koncerty acustic.  W tym roku, muzyka zabrzmi w dniach od 4 do 7 sierpnia.

Mato Valtonen, założyciel i wokalista legendarnej rockowej formacji Leningrad Cowboys odbył podróż do Pyhä w fińskije części Laponii w latach 90-ych. Jeden z kolegów, również muzyk, zabrał go na spacer do pięknego miejsca zwanego Aittakuru Gorge. Przyjaciel M. Valtonena  wziął ze sobą gitarę, usadowił go na wysokim zboczu i kazał słuchać jak gra. Valtonen był oszołomiony dźwiękami, które usłyszał – brzmiały niesamowicie.  Wąwóz  okazał się być doskonałym, naturalnym amfiteatrem, a postrzępione skały na zboczach otaczających wąwóz tworzyły akustykę równie dobrą jak każde nowoczesne studio nagrań.”

To doświadczenie natychmiast nasunęło Mato Valtonenowi myśl, że wąwóz byłby doskonałym miejscem dla muzyki akustycznej. Zaczął opowiadać o miejscu kolegom z branży i tak powstał jeden z najoryginalniejszych festiwali w miejscu równie oryginalnym.

Pierwszy festiwal odbył się w roku 1998 na specjalnie wybudowanej scenie i od tamtej pory odbywa się co roku w sezonie letnim.

„Kiedy artyści przyjeżdżają tu po raz pierwszy, często są poruszeni do łez widząc czyste piękno tego miejsca i jego akustyki,” mówi M. Valtonen. Podkreśla również, że ​​każdy, kto występował na wspaniałej arenie Pyhä chętnie wraca do „najsympatyczniejszego muzycznego festiwalu w Finlandii”.

Festiwal stał się jedną z kulturalnych atrakcji lata zachowując przy tym niezwykle przyjazną atmosferę. Nieformalna atmosfera pozwala miłośnikom muzyki mieszają się z artystami, szczególnie podczas późnych nocnych spotkań w hotelu Pyhätunturi.

Podczas tegorocznego festiwalu wystąpią m.in: Lenni-Kalle Taipale, Juha Tapio, Paleface, Mariska & Pahat Sudet, Johanna Rusanen, Dave Lindholm, Tuure Kilpeläinen, Edu Kettunen i wielu innych

ZAPRASZAM POLECAM I ŻAŁUJĘ  NIEZMIERNIE,  ŻE NIE MOGĘ TAM BYĆ  …..

 

Więcej o festiwalu:
http://www.pyha.fi/events/?file=target_exec&id=1216

 

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email