Witamy Wszystkich Czytelników Myscandynavia.eu w Nowym Roku 2013, w którym wierzymy, nie zabraknie wielu ciekawych i ważnych wydarzeń związanych z bliskim nam regionem.

okladka_laponiaZa jedno z takich wydarzeń uznaliśmy książkę, której autorzy: Anna Nacher i Marek Styczyński opisali swoje trekkingi po parkach narodowych, wędrówki i wspinaczki po szlakach na które rzadko wchodzą „zwykli” turyści. Książka pt.: Vaggi Varri ukaże się w styczniu 2013 nakładem krakowskiego Wydawnictwa Alter.
To jedna z nielicznych dostępnych w Polsce książek o surowym, a zarazem niezwykle urzekającym środowisku i krajobrazie tundry i gór północnej Skandynawii. Jej podtytuł W tundrze Samów odsyła nas do wciąż jeszcze nieskażonej cywilizacją krainy – do tundry.
Autorzy snują opowieść o niezwykłym krajobrazie, surowym klimacie,bogatej – wbrew pozorom – przyrodzie, o trudach i urokach swoich wypraw. Opowiadają również o Samach, mieszkańcach Laponii. Pomagają nam poznać ich niełatwą historię, problemy, z jakimi cały czas muszą się zmagać, ale także bogatą tradycję. Samowie, jako dawni mieszkańcy tundry, nadal często dostosowują rytm życia do wędrówek reniferów,najważniejszych dla nich zwierząt, w wolnych chwilach zajmują się rękodziełem i muzyką joik (charakterystycznym dla tego regionu śpiewem), dbają o rozwój swojej niezwykłej kultury i jej popularyzację (czego dowodem jest choćby muzeum w Jokkmokk dokładnie opisane przez Autorów), prowadzą też własne firmy i korzystają z Facebooka.
Vaggi Varri to książka dla tych, którzy chcą poznawać inne grupy etniczne i przyglądać się z bliska realiom ich życia. To również dobra lektura dla miłośników literatury podróżniczej, trekkerów wybierających te mniej uczęszczane szlaki. Można ją potraktować jako quasi przewodnik po północnej Szwecji, zawierający wiele pomocnych wskazówek i będący inspiracją do rozpoczęcia własnych podróży za kołem podbiegunowym.
Do książki dołączona będzie płyta CD z nagraniami odgłosów tundry oraz tradycyjną muzyką Samów (Lapończyków).
Autorzy:
Marek Styczyński – muzyk, leśnik i ekspert w zakresie ekologii terenów górskich, pracuje jako
specjalista w rządowej agencji ochrony środowiska.
Anna Nacher – kulturoznawczyni, doktor nauk humanistycznych (nauki o sztuce), adiunkt w
Katedrze Mediów Audiowizualnych Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, muzyk.
Autorzy od 1998 współtworzą muzyczny projekt Karpaty Magiczne

Wydawnictwo Alter
http://www.wydawnictwoalter.pl

Portal Myscandynavia oraz Fundacja FUTHARK objęły patronat medialny nad premierą książki w Polsce, patronuje również planowanym spotkaniom autorskim.!

Z pozdrowieniami,
Anna Krześniak
Redaktor Naczelna
Myscandynavia.eu

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email