Tak, tak, to już prawie 3 lata kiedy Viggo Mortensen odwiedził Polskę oraz Festiwal CAMERIMAGE  na którym odebrał SPECJALNĄ NAGRODĘ  DLA AKTORA ZE SZCZEGÓLNĄ WRAŻLIWOŚCIĄ WIZUALNĄ. Podczas tamtej edycji festiwalu pokazane zostały  premiery filmów z jego udziałem „Dobry” oraz „Appaloosa” ( http://www.imdb.com/title/tt0800308/ ).

Żaden z filmów nie trafił na ekrany naszych kin, choć „Appaloosa” trafiła do sklepów w wydaniu DVD.
Nie pojmę pewnie nigdy jaka logiką kierują się dystrybutorzy ponieważ „Appaloosa” to znakomity western. W międzyczasie V. Mortensen nakręcił jeszcze „Drogę” – film oparty na prozie jednego z najbardziej uznanych współczesnych amerykańskich pisarzy Cormac’a McCarthiego, w reżyserii John’a Hillcoat’a, ale ten film również nie trafił na ekrany naszych kin.

W końcu powstał film, którzy nasi dystrybutorzy raczyli dostrzec.
Ten film to ”Niebezpieczna metoda”, przewrotna komedia Davida Kronenberga, która pokazywany była na festiwalu w Wenecji i tamże nominowana była do nagrody Złotych Lwów, i którąbędzie można oglądać naszych kinach od 4 listopda.
Viggo Mortensen zagrał tam …Zygmunta Freuda.

Kilka słów o filmie…
Carl Jung jest uczniem doświadczonego uczonego Zygmunta Freuda. Pod opieką starszego mentora poznaje techniki pozwalające na zaglądanie w głąb ludzkich umysłów i wyłanianie z nich najmroczniejszych pragnień. Pewnego dnia do szpitala psychiatrycznego, w którym pracuje Jung, przywieziona zostaje młoda i piękna pacjentka – Sabina. Wkrótce relacja między nim a nowoprzybyłą zacznie wykraczać daleko poza zwyczajny schemat leczenia. Rodzący się między tą parą gorący  romans staje na drodze dalszej współpracy Junga z jego dotychczasowym przełożonym – Freudem. Obaj zaczynają między sobą ostro rywalizować. Dzięki Sabinie, Carl staje u progu odkrycia całkowicie nowatorskiej i niezwykle kontrowersyjnej metody leczenia ludzi chorych psychicznie. Dzięki niej będzie mógł poznać głęboko skrywane i nigdy niewypowiedziane sekrety….

Informacja o filmie:
Data premiery   2 września 2011 (Świat)
4 listopada 2011 (Polska)
Kraj produkcji: Wielka Brytania, Niemcy, Kanada, Szwajcaria
Język: angielski, niemiecki
Czas trwania: 93 minuty
Reżyseria: David Cronenberg
Scenariusz: Christopher Hampton
Główne role: Viggo Mortensen, Keira Knightley, Michael Fassbender
Muzyka: HowardShore
Zdjęcia: Peter Suschitzky
Scenografia: James McAteer, Gernot Thöndel, Anja Fromm, Nina Hirschberg, Frances Soeder, Sebastian Soukup
Kostiumy: Denise Cronenberg
Montaż: Ronald Sanders
Produkcja: Jeremy Thomas
Oficjalna strona filmu:
http://www.sonyclassics.com/adangerousmethod/

Wytwórnia: Recorded Picture Company
Dystrybucja: Universal Pictures, Lionsgate, Monolith Films

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 1 listopada 2011 | Kategoria: Film, Wydarzenia w Polsce, Wydarzenia w Skandynawii | Tagi: , , ,