Na ten film czekano ponad 50 lat

Młody pisarz Sal Paradise (Sam Riley), jego nieobliczalny przyjaciel Dean Moriarty (Garrett Hedlund) oraz jego wyzwolona dziewczyna Marylou (Kristen Stewart) razem ruszają w wyprawę po Ameryce. Podróżują kradzionymi samochodami, szukając totalnej swobody, radości, szalonych przygód i wolnej miłości. „W drodze” Jacka Kerouaca ma dziś przede wszystkim wartość dokumentu swoich czasów – przełomu lat 40. i 50., gdy pokolenie beatników zaczynało powoli rozpinać gorset grzecznej powojennej Ameryki. Ale książka wciąż urzeka jako opowieść o nietypowej przyjaźni i pogoni za czymś nieuchwytnym. Nakreślona przez Kerouaca mitologia samochodowej podróży przez puste szosy na amerykańskim odludziu z czasem stała się specjalnością kina.

Filmu nie jeszcze nie widziałam, ale niektórzy recenzenci podkreślają, że najbardziej w filmie zapada w pamięć pojawiający się w epizodzie Viggo Mortensen jako Old Bull Lee. Jego postać to inspirowany Williamem Burroughsem mentor środowiska, w jakim obracają się protagoniści. Moment, gdy przestrzega Paradise’a przed „manipulującym” i „agresywnym” Moriartym, samemu trenując strzały z pistoletu, uświadamia nam prawdziwy charakter powikłanych relacji między członkami bohemy.

Film pokazywany był już w Polsce – zamykał tegoroczny festiwal „Nowe Horyzonty” we Wrocławiu, a jego oficjalna premiera miała miejsce w konkursie głównym festiwalu w Cannes. Reżyserem filmu jest Brazylijczyk Walter Salles, który podbił świat filmem „Dworzec nadziei”. Później nakręcił m.in. adaptacje dzienników Che Guevary, czyli „Dzienniki motocyklowe” opowiadające o młodości późniejszego bojownika.

W drodze
czas trwania: 2 godz. 17 min
gatunek: Dramat, Przygodowy
premiera: 14 września 2012 (Polska) 23 maja 2012 (świat)
produkcja: Brazylia, Francja, USA, Wielka Brytania
reżyseria: Walter Salles

Trailery
http://www.filmweb.pl/video/fragment/Sko%C5%84czony+psychol-28801
http://www.filmweb.pl/video/trailer/nr+1+%28polski%29-28403

 

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 14 września 2012 | Kategoria: Events, Film, Literatura, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , , , ,