Burundi, 1996. Zdjęcie: Rune Eraker

Burundi, 1996. Zdjęcie: Rune Eraker

Z norweskich fundusz wsparta została pierwsza wystawa prac norweskiego fotografika Rune Erakera. Wystawa prezentowana jest w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

Na wystawie Zaprezentowane zostały m.in. 73 czarno-białe fotografie, składające się na cykl ‚Zapach tęsknoty’ (The Smell of Longing) oraz dwie projekcje, zawierające nigdy wcześniej niepokazywane zdjęcia z tego cyklu.

Prezentowane na wystawie fotografie, wykonywane od 1988 roku, są dokumentacją podróży po 22 krajach, których mieszkańcy cierpią z powodu wojen, represji politycznych, głodu. Stanowią próbę odpowiedzi na pytanie o powody, dla których ludzie zmuszeni są porzucić swoje korzenie i szukać schronienia w obcym kraju. Eraker, dokumentując życie codzienne z toczącą się w tle wojną, każdorazowo wykonywał po kilka ujęć. Na wystawie skonfrontujemy fotografie, które ostatecznie weszły w skład cyklu ‚Zapach tęsknoty’ z tymi, które zostały przez niego odrzucone w procesie selekcji. Fotografiom towarzyszy komentarz autorski – osobista relacja Erakera z rejonów ogarniętych konfliktami.

Od 22 lutego w Galerii Re w Krakowie prezentowane będą prace sześciu studentów Szkoły Filmowej w Łodzi, które powstaną w trakcie warsztatów fotograficznych z Rune Erakerem.

Rune Eraker (ur. 1961) – fotograf dokumentalny. Od 1990 roku członek grupy fotograficznej Hollandse Hoogte. Prowadzi grupę redagującą magazyn ‚Norwegian Journal of Photography’. W 2002 roku zdobył amerykańską nagrodę Society for News Design za serię ‚Demokratyczna Republika Kongo’, a w 2009 uzyskał norweski tytuł ‚Freelancer of the Year’. Serie fotograficzne Rune Erakera są mocno osadzone w estetyce klasycznych europejskich reportaży. Jego prace publikowane były w wielu magazynach na całym świecie.

Dodatkowe informacje http://www.mocak.pl/wysiedleni

Wystawa trwa od 14.02.2014 do 27.04.2014

Na podstawie
Ambasada Norwegii w Warszawie
http://www.amb-norwegia.pl/news_and_events

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 10 lutego 2014 | Kategoria: Events, Inne, Wydarzenia w Polsce, Wystawy | Tagi: , , , , , ,