„Charlotte Isabel Hansen” to kontynuacja losów Jarlego Kleppa z książki „Człowiek, który pokochał Yngvego” a jej autorTore Renberg, to obecnie jeden z najpopularniejszych pisarzy norweskich, okrzyknięty również najlepszym pisarzem norweskim młodego pokolenia.

Kilka słów o książce…
Jest 6 września 1997 roku. Jarle Klepp studiuje literaturoznawstwo na Uniwersytecie w Bergen. Dnie spędza na pisaniu pracy magisterskiej, a wieczory – na alkoholowych imprezach w towarzystwie swoich intelektualnych znajomych, charyzmatycznego promotora oraz oszołamiająco pięknej i bogatej doktorantki, Herdis Snartemo, z którą pozostaje w bardzo luźnym erotycznym związku. Jego stylu życia na pewno nie można nazwać odpowiedzialnym. Do czasu…

Okazuje się bowiem, że Jarle zostaje wezwany przez policję do złożenia próbki krwi w celu potwierdzenia ojcostwa. Pozytywny wynik wykazuje, że ma niespełna siedmioletnią córkę z niejaką Anette Hansen. Charlotte Isabel, bo takie imiona nosi dziewczynka, jest owocem szalonej imprezy z czasów liceum. Wkrótce Anette informuje Jarlego, że wyjeżdża na wakacje, a Charlotte Isabel przyleci do niego z Oslo, by poznać swojego tatę. Oszołomiony Jarle zjawia się na lotnisku i staje oko w oko z siedmiolatką, która wywróci do góry nogami jego dotychczasowe studenckie życie.

Na podstawie tej książki ( jak również poprzedniej ), nakręcono filmy. Pierwszy można było już obejrzeć w Polsce, m. in. na Canal Plus i HBO. Do obydwu filmów scenariusz napisał sam autor.
W lutym tego roku w Norwegii odbyła się premiera świetnego filmu na podstawie „Charlotte Isabel Hansen”: http://www.filmweb.pl/film/Jeg+reiser+alene-2011-571123.
W obu filmach, podobnie jak w książkach, pojawiają się częste nawiązania do muzyki rockowej i punkrockowej, której słuchają bohaterowie. W „Człowieku…” można było usłyszeć nawet kawałek „Bo jo cie kochom” zespołu Depress.

 
Kilka słów o Autorze…
Tore Renberg urodził się w 1972 r. w Stavanger. Studiował filozofię i literaturoznawstwo w Bergen, pracował jako krytyk literacki i eseista, publikując w kilku znaczących czasopismach literackich. Od roku 1995 opublikował kilkanaście książek – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Największą popularność przyniosła mu powieść „Człowiek, który pokochał Yngvego” (2003) oraz kolejne części cyklu, którego głównym bohaterem jest Jarle Klepp: Kompania Orheim (2005) i Charlotte Isabel Hansen (2008).

W roku 2008 Tore Renberg otrzymał za Charlotte Isabel Hansen Norweską Nagrodę Księgarzy, przyznaną wcześniej między innymi takim literackim osobistościom jak Anne Ragde, Anne Holt, Jostein Gaarder i Jo Nesbø!

Powieść Człowiek, który pokochał Yngvego została zekranizowana. W lutym 2011 roku na ekrany norweskich kin trafił kolejny film, tym razem na podstawie powieści Charlotte Isabel Hansen.

Człowiek… zdobył cztery nagrody Amanda na Norweskim Festiwalu Filmowym w Haugesund, w tym dla najlepszego filmu. Tore Renberg otrzymał kilka nagród literackich, w tym nagrody czytelników, a w 2004 r. dziennik „Morgenbladet” uznał go za jednego z dziesięciu najlepszych norweskich pisarzy poniżej 35 roku życia.

 
Strona Wydawnictwa:
www.akcent.pl

 
Na podstawie:
http://www.ksiazka.net.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email