2 grudnia, w siedzibie Zarządu Głównego Towarzystwa Polska – Finlandia w Warszawie odbyło się spotkanie z okazji obchodów Dnia Niepodległości Finlandii, na które zaproszony został Ambasador Finlandii Pan Vesa Himanen. Obchody połączone były ze Spotkaniem Świątecznym i loterią fantową, w której nagrodą główną jest bilet Finnair na trasie Warszawa – Helsinki – Warszawa. 
Sponsorami nagród na loterię są firmy Finnair, Fiskars, Metsä Tissue i Raisio.
 
Międzynarodowy Festiwal Reportażu – Wrzenie Świata. Gościem festiwalu był m.in Peter Fröberg-Idling, szwedzki dziennikarz, a następnie radca prawny dla organizacji humanitarnej w Kambodży. Tam zrodził się pomysł jego pierwszej książki – Uśmiechu Pol Pota – która ukazała się w 2006 roku.  Jako jedyny pisarz został nominowany do nagrody dziennika „Dagens Nyheter” za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Regularnie publikuje w najważniejszych szwedzkich gazetach: „Dagens Nyheter”, „Tidningen Vi”, „Upsala Nya Tidning”.  16.00–17.30, Res Publica Nowa, ul. Gałczyńskiego 5, Warszawa.
Prowadzenie: Ludwika Włodek

Spotkanie ze szwedzkim pisarzem Johanem Theorinem, autorem poczytnych powieści „Zmierzch” i „Nocna zamieć”; 23 listopada 2010, Centralny Basen Artystyczny,  Warszawa.

Festiwal Kulturalne Oblicza Islandii: Wykład o sprawie tzw. Reykjavik 9, aresztowań i procesów związanych z protestami w grudniu 2008 po wybuchu kryzysu finansowego. Prowadzenie: Haukur Már Helgason.
Haukur studiował filozofię w Reykjaviku i Berlinie oraz filmoznawstwo na praskiej FAMU. Był współzałożycielem wydawnictwa Nýhil, opublikował kilka tomików poezji.  W czasie niepokojów społecznych wywołanych kryzysem gospodarczym Helgason założył i redagował wpływowy radykalny magazyn “Nei”. Obecnie reżyseruje i produkuje dokument pod tytułem A9ainst, który przedstawia 9 aktywistów oskarżonych o “atak na parlament”. 23 listopada, Centrum Kultury Nowy Świat, Warszawa.

Festiwal Kulturalne Oblicza Islandii: Pokaz filmu Dreamland, reżyseria: Þorfinnur Guðnason i Andri Snær Magnason. Po filmie odbyło się spotkanie z autorem książki i reżyserem Andri Saer Magnason.
islandzki pisarz, poeta, dramaturg. Jego prace publikowano i wystawiano w 16 krajach. Jego najnowsza powieść LoveStar została „Powieścią roku” islandzkich księgarzy, była też nominowana do islandzkiej nagrody literackiej i wyróżniona nagrodą literacką dziennika „DV”. Angażował się w walkę o ocalenie islandzkich wyżyn. Napisał o tym książkę „Krainę marzeń„, którą przetłumaczono na angielski, duński i japoński; na jej bazie powstał też pełnometrażowy film dokumentalny. 22 listopada, Centrum Kultury Nowy Świat, Warszawa.

Festiwal Kulturalne Oblicza Islandii: Daníel Ágúst – islandzki artysta elektroniczno-eksperymentalny. Wokalista formacji Nýdönsk, Esja i legendarnej grupy GusGus. Pracował nad ścieżkami dźwiękowymi do filmów i przedstawień teatralnych. Muzyka Daniela to kolekcja błogich mini-symfonii, pieszczotliwie wplatająca pop. To bogata orkiestracja, niesamowite, porywające soulowe wokale. 21 listopada, Centrum Kultury Nowy Świat, Warszawa

Festiwal Kulturalne Oblicza Islandii – wieczór poezji islandzkiej. Współpraca: Nyhil. Goście: Jón Örn Loðmfjörð, Jon Bjarki Magnusson Eiríkur Örn Norðdahl, prowadzenie: Jan Kapela, 22 listopada, Centrum Kultury Nowy Świat, Warszawa

Festiwal Kulturalne Oblicza Islandii – prapremiera filmu w wersji montażowej w reżyserii Marteinna St. Þórssona. Debata o filmie i kinie islandzkim. Goście: Marteinn Þórsson, reżyser, Hallgrímur Helgason, autor adaptowanej książki, Jacek Godek, tłumacz. Prowadzenie: Agnieszka Wiśniewska, Krytyka Polityczna, 22 listopada, Centrum Kultury Nowy Świat, Warszawa.

Festiwal Kulturalne Oblicza Islandii – wernisaż wystawy w NWS i spotkanie z młodymi artystkami islandzkimi: Una Björk Sigurđardóttir, Thorgerđur Ólafsdóttir, Eva Isleifsdóttir, Rakel McMahon, Katrín I. Jónsdóttir Hjördísardóttir Hirt. Gościem była również Elín Hansdóttír, która opowiadała o swoich pracach z Islandii w ramach telekonferencji przez Skype. Prowadzenie: Sebastian Cichocki, 2o listopada Centrum Kultury Nowy Świat, Warszawa.

Steinar Bragi, autor książki „Kobiety” , której premiera odbyła się podczas Festiwalu Kulturalne Oblicza Islandii spotkał się z publicznością w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat w Warszawie. Gośćmi spotkania byli również Kinga Dunin oraz Elríkur Örn Nordðdahl, prowadzenie: Igor Stokfiszewski

Ólafur Arnalds, islandzki muzyk zagrał w Laboratorium  CSW w Warszawie, 12 listopada 2010r.  Podczas koncertu zaprezentowany został materiał z jego drugiego solowego albumu nagraneg0 z pomocą Bardi Jóhannssona (członka formacji Bang Gang). Artysta łączy alternatywę, pop, klasykę i elektronikę.

.

Spotkanie z Panem Juhą Rautalahti, Szefem Finpro w Polsce. W oparciu o swoje doświadczenie, Pan Rautalahti opowiadał o tym, jak Finom robi się interesy w Polsce. Spotkanie odbyło się 19 października 2010r. w siedzibie Towarzystwa Polska – Finlandia w Warszawie.

Duński Instytut Kultury i Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, organizatorzy wieczoru z gośćmi z Kopenhagi: duńską poetką Louise Rosengreen i poetą, prozaikiem i dramaturgiem Grzegorzem Wróblewskim
Podczas spotkania odbyła się premiera książki Grzegorza Wróblewskiego „Pomyłka Marcina Lutra (proza i szkice kopenhaskie)”.
Miejsce spotkania: Duński Instytut Kultury przy ul. Pięknej 31/37 we wtorek 28 września o godz. 19.00.
Spotkanie odbywa się w ramach projektu Wiersze w metrze (zainicjowanego przez Instytut Książki oraz British Council), który w 2009 roku prezentował wiersz Louise Rosengreen, a w roku 2010 – Grzegorza Wróblewskiego.

ECCO WALKATHON 2010
ECCO Walkathon – największy na świecie spacer charytatywny organizowany przez firmę ECCO – po raz kolejny odbył się w Warszawie 11 września 2010r. Miejscem startu była Agrykola.
W tym roku podczas warszawskiego ECCO Walkathonu wspierano trzy organizacje: Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, Fundację TVN „Nie jesteś sam: oraz Fundację WWF.
Każdy uczestnik ECCO Walkathonu decyduje, którą trasę wybierze – 6km, cz 10km i na którą organizację przekaże „wychodzone” przez siebie pieniądze. Za każdy przebyty kilometr firma ECCO przekazuje 4 zł na rzecz wskazanej organizacji.

W ramach obchodów 50-lecia Towarzystwa Polsko-Norweskiego odbyły się dwa
koncerty chóru żeńskiego „Andante” z regionu Telemark (Stathelle, Porsgrunn,
Skien).
Miejsce:
1) w piątek, 27 sierpnia br., w godz. 18.00 – 19.00, na „Barce trnsForm”, obok Pomnika Syreny, przy Wybrzeżu Kościuszkowskim,
2) w niedzielę, 29 sierpnia br, w godz. 11.30 – 12.30, po nabożeństwie, w kościele ewangelicko-augsburskim, przy ul. Puławskiej 2a.

Fińskie Stowarzyszenie Biznesu działające w ramach SPCC zorganizowało swój coroczny piknik fiński, który odbył się 12 czerwca w Klubie Golfowym w Wilanowie, a zarejestrowało się na niego 199 osób. Uczestników uraczyła piękna pogoda i czekało na nich wspaniałe jedzenie, odświeżające napoje oraz dużo gier i zabaw. I oczywiście fińska muzyka – Säkkijärven Polkka, Eppu Normaali. ( Finlandia )

W związku z ukazaniem się książki Sofi Oksanen pt. „Oczyszczenie” wydawnictwo Świat Książki oraz Ambasada Finlandii zapraszają na spotkanie z autorkę oraz dyskusję pt. „O kobiecym doświadczaniu historii”. ( Finlandia )
Miejsce i termin spotkania:
9 czerwca w godzinach od 19:00 do 21:00
Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat
ul. Nowy Świat 63, Warszawa

Uroczysty wieczór z okazji 50-lecia Towarzystwa Polsko-Norweskiego
Koncert norweskiej orkiestry Lillestrøm Musikkorps ( Norwegia )
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Warszawa, ul. Jazdów 2
piątek, 21 maja 2010 r., godz. 1900

Spotkanie z norweską pisarką Anne B Ragde ( Norwegia )
Okazją do spotkania było wydanie w Polsce książki Anne pt. „Ziemia kłamstw”.
Książkę wydało Wydawnictwo Smak Słowa.
Spotkanie odbyło się 20 maja 2010, w księgarni Czuły Barbarzyńca
ul. Dobra 31, Warszawa

Spotkanie z fińskim poetą Risto Rasa ( Finlandia )
18 luty 2010,
Towarzystwo Polska – Finlandia, ul. Senatorska 11, Warszawa

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email