Jako wielki fan muminkowej rodziny, z przeogromną radością anonsuje na naszych łamach rozpoczęcie działalności  Dolina Muminków – wspólnej inicjatywy architekta Jurka Funkiewicza i Bartka Stroińskiego – współtwórcy takich kulturalnych miejsc, jak OSiR czy 5-10-15.

Dolina Muminków ulokowała się w parku na Skarpie Warszawskiej. Ja podaje Gazeta  Wyborcza,  droga do dolina był wyjątkowo kręta i wyboista, wypełniona biurokratycznymi przeszkodami.

Park jest zabytkowy, więc opinię musi wydać konserwator. Wymagana jest nawet zgoda pełnomocnika ds. Traktu Królewskiego. Gdy już całą dokumentację udało się organizatorom zgromadzić, okazało się, że pani konserwator sprzeciwia się wykorzystaniu oczka wodnego, które jej zdaniem może zostać przez użytkowników Doliny zniszczone (dodajmy, że pływały w nim betonowe śmietniki i butelki, a brudna woda była jedynie siedliskiem insektów) oraz że we wspomnianym oczku wodnym żyje żaba, która ma właśnie okres lęgowy. Na szczęście kończy się on w ten weekend…

Gospodarze dopieszczają jeszcze Dolinę. Będzie tu bar zaprojektowany przez Jurka Funkiewicza i Tomka Rygalika. Betonowy brzeg oczka wodnego zamienił się w piaszczystą plażę z leżakami, kolorowymi pufami i sprzętem rekreacyjno-sportowym. Dzieci będą tu mogły posłuchać audiobooków albo puszczać na wodzie zdalnie sterowane motorówki; na właścicieli psów czeka „psia restauracja”. W weekendy w Dolinie można się  spodziewać również koncertów (subtelne granie bez łomotu) i pokazów filmowych z zasobów Planete Doc.

 

Jak trafić do Doliny Muminków?
Wystarczy zejść w dół ulicą Książęcą z pl. Trzech Krzyży i zerknąć w lewo.
Dzisiaj będzie tu można odpoczywać już od południa.

O godz. 20.30 varsavianista Grzegorz Mika opowie nam o historii parku, ok. godz. 22. zagra Projekt Warszawiak, a potem rozpocznie się 40-godzinny maraton didżejski, podczas którego zagra ponad 20 artystów.

Dolina Muminków będzie tu działać na pewno do końca września, ale są już podobno dalsze plany zagospodarowania tego urokliwego zakątka Warszawy. Pomysłodawcy chcą na Skarpie wytyczyć kulturalną ścieżkę, a zimą na oczku wodnym zorganizować ślizgawkę.
Co z tych planów wyjdzie – zobaczymy.
Oficjalna strona Doliny Muminków
http://www.facebook.com/pages/Dolina-Mumink%C3%B3w/140229876054345

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 29 lipca 2011 | Kategoria: Film, Inne, Muzyka, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , , , ,