Już po raz XV na przełomie czerwca i lipca na dziedzińcu wrocławskiego Arsenału odbędzie się letni plenerowy festiwal muzyki kameralnej „Wieczory w Arsenale”.

Tegoroczny jubileuszowy 15. festiwal nosi podtytuł „Wieczory Narodów”. Ideą jest zaprezentowanie w cyklu ośmiu koncertów piękna kultury muzycznej różnych narodów europejskich, na przykładzie szeroko pojętej muzyki kameralnej wielu epok i stylów. Na festiwalu posłuchać będzie można zarówno repertuaru klasycznego, jak i współczesnego. Kolejno prezentowana będzie muzyka niemiecka, włoska, szwedzka, austriacka, hiszpańska, francuska, polska i estońska.

Szwedzką muzykę kameralną zaprezentuje zespół The Stenhammar Quartet,
w którego skłąd wchodzą: Peter Olofsson i Per Öman (skrzypce), Tony Bauer (altówka) oraz Mats Olofsson (wiolonczela).

Ich ciepła i energetyczna muzykalność połączona z imponującą subtelnością techniczną dają im dzisiaj pozycję najbardziej interesującego i szanowanego kwartetu szwedzkiego. Odbywają trasy koncertowe  po Szwecji i w całej Skandynawii, regularnie goszczą na festiwalach kameralnych.
Główny akcent ich repertuaru stanowi muzyka szwedzka ale, oczywiście jest w nim również miejsce na  repertuar międzynarodowy.
Muzyka nowa jest dla nich szczególnie ważna: zostały im dedykowane oraz prawykonane przez nich kwartety Matsa Larssona-Gothe, Pera Mĺrtenssona, Mika Pelo, Viktorii Borisova-Ollas. Ich nagranie z 2008 r. (Daphne Records) z muzyką Larsa-Erika Larssona zawierającą premierową rejestrację „Late Autumn Leaves” otrzymało fantastyczne recenzje i zostało nominowane szwedzkiej nagrody Grammis. W 2009 r. nagrali swoją drugą płytę ze współczesnymi szwedzkimi kwartetami smyczkowymi (Phono Suecia). „Outstanding performance”, która otrzymała recenzje w światowym magazynie „The Strad”. W roku 2011 Kwartet rozpoczął rejestrację wszystkich kwartetów W. Stenhammara dla wydawnictwa BIS.
Strona zespołu:
www.stenhammarquartet.com
Wieczór Szwedzki odbędzie się we środę, 29 czerwca o godz. 20.

Patronem honorowym wieczoru jest Ambasador Szwecji w Polsce.

Więcej informacji na stronach internetowych festiwalu
 
Na podstawie:
Ambasada Szwecji w Warszawie
http://www.swedenabroad.com/Start____17949.aspx

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email