Wikingowie – średniowieczni kupcy, rabusie czy piraci? Kim byli naprawdę? Jak wyglądały ich wyprawy? Thordis Edda Johannesdóttir, doktorantka Uniwersytetu w Reykjawiku, opowie o skandynawskich wojownikach i przybliży świat niezwykłej sagi o wikingach z grodu Jóm –

Prelekcja prowadzona będzie w języku angielskim.
Wstęp wolny.

Tematyka wykładu

W XII–XIII wieku czołową rolę na Morzu Bałtyckim odgrywali mieszkańcy Skandynawii. Historia ich ekspansji została uwieczniona w sagach opisujących fascynujące dzieje władców, bohaterskie czyny wodzów, niebezpieczne wyprawy morskie, krwawe bitwy i potyczki.

Thordis Edda Johannesdóttir opowie o Sadze o Jomswikingach, jednej z najstarszych epopei w literaturze skandynawskiej, której narracja wyraźnie wyróżnia się na tle pozostałych przedstawicieli gatunku. Główne postaci powieści to Duńczycy i Norwegowie, choć przedstawiciele Słowian odgrywają w niej równie ważną rolę. W sadze dominuje negatywny stosunek do władców, a styl narracji można odbierać często jako prymitywny, grubiański i groteskowy.

Do pewnego stopnia saga o Jomswikingach opiera się na pamięci historycznych postaci i wydarzeń z tamtych czasów, ale trudno uznać ją za utwór historiograficzny. Wciąż jednak dostarcza wielu intrygujących motywów oraz tematów, które są interesujące dla badań i mogą pomóc zrozumieć przyczyny powstania tego typu historii w XIII-wiecznej Islandii.

Jómsvikinga saga – Saga o Jomswikingach to wczesnośredniowieczne dzieło, które powstało w Islandii na początku XIII wieku. Powieść zaliczana jest do sag królewskich, opowiadających dzieje królów i jarlów – przedstawia dzieje pierwszych historycznych władców Danii: Gorma Starego, Haralda Sinozębego, Svenda Widłobrodego i Knuda II Wielkiego. Znajdziemy w niej odniesienie do ostatecznej klęski wikingów z Jóm podczas bitwy w zatoce Hjorungavagr pod koniec X wieku. Dzieło zostało zapisane w dialekcie zachodnim języka norrøn (język staronordycki, staroislandzki, używany w średniowiecznej Skandynawii od VIII do XIII wieku).

 

O prowadzącej
Thordis Edda Johannesdóttir jest doktorantką na Uniwersytecie Islandzkim w Reykjaviku. Przygotowuje dysertację na temat Sagi o Jomswikingach – literackich, społecznych i historycznych uwarunkowań powieści, która rozwijała się w XII i XIII-wiecznej Islandii.

Termin i miejsce spotkania

20 marca 2014 r., godz. 13.45
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie
ul. Chodakowska 19/31, sala N127
http://www.swps.pl/warszawa/warszawa-aktualnosci/warszawa-wydarzenia/11099-saga-o-jomswikingach-wyklad-thordis-edda-johannesdottir

 

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 16 marca 2014 | Kategoria: Events, Inne, Literatura | Tagi: , , , ,