Sopot Film Festival, to międzynarodowy festiwal filmowy, który startował jako mała, jesienna impreza filmowa, by dziś stać się wieloformatową imprezę kulturalną. Pokazy filmowe odbywają równolegle w kilkunastu miejscach w Sopotu: w Multikinie, teatrach, galeriach, klubach i kawiarniach oraz wprost na sopockiej plaży. Na program festiwalu składają się liczne pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, spotkania z twórcami, koncerty do kina niemego oraz imprezy muzyczne. Sopot Film Festiwal prezentuje przekrój kina światowego, najnowsze i najciekawsze pełnometrażowe produkcje światowego formatu a także filmowe powroty do historii kina. Filmy, które przemknęły przez sale kinowe oraz takie, które nigdy nie znalazły się w oficjalnej dystrybucji. W programie festiwalu co roku znajdują się filmy nagradzane i wyświetlane na największych festiwalach filmowych, takich jak: Cannes, Berlin, Wenecja, Rotterdam, San Sebastian, Locarno, Sundance oraz Toronto.

W tegorocznym programie przewidziano sekcję poświęconą współczesnemu kinu duńskiemu.

Wszyscy, którzy zdecydują się obejrzeć duńskie kino żałować na pewno nie będą – organizatorom udało się zebrać najlepsze filmy jakie w ostatnich kilku latach powstały w Danii. Festiwal odbywa się będzie w dniach 14 – 22 lipca.

Panorama Kina Duńskiego – program

Ach śpij kochanie, reż. Hella Joof, Dania, 2009, 90 min

Film drogi – historia czterech dziewczyn, które wychodząc tylko po fajki, zdecydowały się na podróż w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Dla jednej z nich jest to rachunek do wyrównania, dla pozostałych to kwestia na nowo zdobytej wolności.

Aplauz, reż. Martin Pieter Zandvliet, Dania, 2009, 85 min

Podziwiana aktorka Thea wraca z odwyku. Jej uzależnienie doprowadziło do rozwodu z mężem i utraty praw rodzicielskich nad dziećmi. Teraz nalega, by dzieci znów stały się częścią jej życia.

Dreams in Copenhagen, reż. Max Kestner, Dania, 2009, 72 min

Film dokumentalny opowiada o mieszkańcach duńskiej stolicy. Opowiada o domach, w których mieszkamy, bramach, z których wychodzimy i ulicach, którymi podążamy.

Eksperyment, reż. Louise Friedberg, Dania, 2009, 89 min

Film opowiada historię pielęgniarki Gert, która w 1951 r. zostaje mianowana dyrektorem specyficznego duńskiego domu dziecka na Grenlandii. Mieszka w nim 16 starannie wybranych dzieci, które po roku edukacji w Danii mają stanowić przykład dla społeczności grenlandzkiej.

Jądro wieczności, reż. Michael Madsen, Dania, 2010, 75 min

Dokument o Onkalo, wykutym w litej skale na głębokości 400 metrów pod poziomem morza składowisku odpadów radioaktywnych. Pozostawione tam toksyczne materiały przestaną być niebezpieczne dopiero po stu tysiącach lat. Reżyser przegląda się tej niezwykłej budowli i zastanawia nad jej ewentualną przyszłością. Jednocześnie dokonuje refleksji nad światem i osiągnięciami człowieka, które pozostawi po sobie.

Melancholia, reż. Lars von Trier, Dania, Francja, Niemcy, Szwecja, Włochy, 2011, 130 min

To psychologiczne kino katastroficzne. Wystawne weselne przyjęcie Justine i Michaela odbywa się w olbrzymiej posiadłości jej siostry i szwagra. Jednocześnie do Ziemi zbliża się planeta Melancholia, która przez miliony lat skrywała się za Słońcem. Czy tylko minie Ziemię, dając niezwykły spektakl, czy uderzy w nią, powodując koniec świata?

Nad ulicą pod wodą (Over gaden under tandet), reż. Charlotte Sieling, Dania, 2009, 100 min

Wysmakowany debiut, groteskowa historia o pokoleniu, które jedyne, czego nie potrafi, to żyć w związku z drugim człowiekiem. W rolach głównych największe gwiazdy duńskiego kina.

Nobody passes perfectly, reż. Saskia Bischoff Bisp, Dania, 2009, 43 min

W pięknym filmowym obrazie (dokumentalnym) debiutująca reżyserka zaprasza w podróż do miejsc, w których płeć nie jest zdeterminowaną biologicznie, jednoznaczną cechą, lecz bardzo osobistą częścią człowieka.

Ucieczka, reż. Katerine Windfeld, Dania, 117 min

Duńska dziennikarka Rikke Lyngvig zostaje porwana i uwięziona w Afganistanie. Udaje jej się uciec, dzięki pomocy jednego z oprawców. W tym samym czasie młody Afgańczyk trafia do Europy i prosi swoją byłą ofiarę o pomoc.

W lepszym świecie, reż. Susanne Bier, Dania, Szwecja, 2010, 119 min

Przemoc, zbrodnia i kłamstwo przykryte cienką warstwą miłości to nierzadko świat, w którym przyszło żyć dorosłym. W rzeczywistości dalekiej od ideału swojego miejsca szukają również dzieci. Kiedy relacje dorosłych są napięte do granic wytrzymałości, to właśnie dzieci szukają wyjścia z psychicznej pułapki.

Zastępstwo , reż. Ole Bornedal, Dania, 2007, 93 min

Szóstoklasiści dostają nowego nauczyciela na zastępstwo. Nauczycielka chce przygotować uczniów do międzynarodowego konkursu w Paryżu. Ale coś jest nie w porządku. Jak może czytać w myślach dzieci.

Panorama kina duńskiego przygotowana dzięki współpracy z Duńskim Instytutem Kultury, Duńskim Instytutem Filmowym i Ambasadą Danii.

 

Fińska retrospektywa – filmy Aki Kaurismaki

Człowiek bez przeszłości, reż. Aki Kaurismäki, Finlandia, Francja, Niemcy, 2002, 97 min

Mężczyzna, który przyjechał do Helsinek w poszukiwaniu pracy, pada ofiarą bandyckiego napadu i traci pamięć. Ze strzępków zapamiętanych informacji stara się zrekonstruować swój świat. Rozpoczyna życie od początku, zakochując się i odkrywając najważniejsze wartości.

Człowiek z Hawru, reż. Aki Kaurismäki, Finlandia, Francja, Niemcy, 2011, 93 min

To nagrodzony przez światową krytykę fiński kandydat do Oscara, a zarazem najweselszy film w konkursie ostatniego festiwalu w Cannes. Najnowsza komedia Kaurismäkiego jest hołdem mistrza czarnego humoru dla klasyki czarnego kryminału lat 50. i 60.

Dryfujące obłoki, reż. Aki Kaurismäki, Finlandia, 1996, 96 min

Film opowiada o małżonkach, którzy tracą pracę z dnia na dzień oraz o poszukiwaniu szczęścia na przekór losowi. Oboje szukają zawodu ze swojej starej branży. Ilona spotyka kolegów z dawnej pracy i decyduje się na ostateczny krok.

Total Bałałajka Show, reż. Aki Kaurismäki, Finlandia, 1994, 54 min

W 1993 roku plac Senate w Helsinkach był świadkiem historycznego wydarzenia – po raz pierwszy wystąpili razem fiński zespół rockowy Leningrad Cowboys oraz zespół Pieśni i Tańca Armii Czerwonej im. Aleksandrowa. Zagrali klasykę a także tradycyjne pieśni rosyjskie.

Juha, reż. Aki Kaurismäki, Finlandia, 1999, 78 min

Na farmie mieszkają Juha i jego młoda żona Marja. Jednak nad ich krainą szczęśliwości zawisają ciemne chmury. W ich domu pojawia się cyniczny i pewny siebie Szemeikka i namawia kobietę do porzucenia starego męża, proponując jej luksusy w wielkim mieście.

Życie cyganerii, reż. Aki Kaurismaki, Finlandia, Francja, Niemcy, Szwecja, 1992, 100 min

Film opowiada historię trzech artystycznych cyganów w Paryżu XX stulecia i ich życiowych trudności. Melancholijnymi obrazami twórca tego autorskiego filmu skłania widzów do przeżywania lęków swoich postaci: przed artystycznym niepowodzeniem, przed samotnością i chłodem wielkiego miasta…

Sekcja przygotowana we współpracy z The Finnish Film Foundation

 

Serdecznie zapraszamy !

Dodatkowe informacje na stronie festiwalu
http://www.sopotfilmfestival.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email