Oslo uplasowało się na 22. miejscu w rankingu New York Times’a, obejmującym 46 najgorętszych miejsc docelowych w 2013 roku. Miasto zawdzięcza tak wysokie notowanie przede wszystkim swej nowopowstałej dzielnicy na Tjuvholmen (Wyspa Złodziei), będącej przedłużeniem nabrzeża w samym centrum miasta.

Oslo znalazło się na liście New York Times’a obok tak pożądanych celów podróży, jak Paryż, Rio de Janeiro, New Delhi i Waszyngton oraz egzotycznych zakątków takich, jak Filipiny, Hawaje, czy Koh Phangan w Tajlandii.

W ocenie New York Times’a, Oslo było w przeszłości dość anonimowe, ale w ostatnich dziesięciu latach wiele się wydarzyło. Takie wydarzenia, jak sprzedaż ‘Krzyku” Edvarda Muncha w domu aukcyjnym Sotheby w Nowym Jorku, czy przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla prezydentowi USA Barackowi Obamie mogły otworzyć oczy Amerykanów na Norwegię i Oslo.

Amerykańska gazeta pisze, że wcześniej uwaga wszystkich była skierowana na rejsy po Skandynawii, przez co łatwo można było przeoczyć Oslo. Obecnie dostrzega się niesamowitą bliskość morza w tym mieście, rozwój dzielnic centralnych położonych nad Fiordem Oslo oraz odnowione ostatnio nabrzeże miasta, z imponującą Wyspą Złodziei Tjuvholmen.

Właśnie na Tjuvholmen we wrześniu 2012 otwarto nowe Muzeum Sztuki Współczesnej Astrup Fearnley – gigantyczny, nowoczesny kompleks ze szkła, drewna i stali. Obiekt, przypominający żagiel, został zaprojektowany przez włoskiego architekta Renzo Piano, laureata Nagrody Pritzkera (najwyższego lauru dla architektów). Jest to 700 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej dla dzieł sztuki najbardziej znanych artystów. Kolekcję nabyła fundacja, powstała dzięki potomkom Thomasa Fearnley’a, norweskiego potentata żeglugowego.

Renzo Piano jest też autorem Centrum Pompidou w Paryżu, nowej siedziby New York Times’a, a ostatnio także budynku Shard w Londynie – najwyższego wieżowca w Europie. W pobliżu Muzeum znalazły miejsce także m. in: elegancki kompleks mieszkalny, nowy Design Hotel, kilka najwyższej klasy galerii oraz nowopowstały park rzeźby.

Na podstawie:
Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie
http://www.amb-norwegia.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 10 lutego 2013 | Kategoria: Imprezy, Inne, Wydarzenia w Skandynawii | Tagi: , , ,