Polecamy Waszej uwadze wystawę będącą wynikiem realizacji projektu SOMA autorstwa norweskiej artystki Laili Evensen i Polaka, Bartosza Nowaka.

Uroczyste otwarcie odbędzie się 13 października o godz. 19.00
Wystawa trwać będzie do 26.10.2012
Szczecin, Odra Zoo, ul. Koński Kierat 16
http://www.odrazoo.pl

Projekt artystyczny SOMA oparty jest na idei kolaboracji. Artyści zaproszeni do współpracy będą eksplorować tematy związane z wolnością, ciałem, współistnieniem, kulturą. Głównym celem będzie tropienie kulturowych wdruków, również w ich nierozerwalnych konstelacjach i poznawanie mechanizmów społecznego funkcjonowania.

SOMA to termin zaproponowany przez Richarda Shustermana opisujący ciało, którego umysł jest integralną częścią – w odróżnieniu dychotomii terminów ‚body’ i ‚mind’ albo mającego negatywne nacechowanie ‚flash’. Z tej perspektywy nierozerwalność ciała i umysłu sprawia, że wszelkie doświadczenie, włącznie z wszelką filozoficzną interpretacją świata odbywa się ‚poprzez’ ciało. A zatem rozwijanie świadomości ciała staje się punktem wyjścia, elemenem koniecznym do wszelkiego krytycznego namysłu.

W jakim stopniu jesteśmy więźniami kultury poczynając od codziennych czynności poprzez wszelkie przejawy życia publicznego aż po sztukę, filozofię, naukę? Przez całe nasze życie jesteśmy dostosowywani do panujących reguł. Nasz umysł i ciało jest poddawane ciągłej tresurze. Treserami są rodzina, nauczyciele, znajomi, przełożeni, podwładni, państwo, media… aż w końcu my sami. Od urodzenia nasze zachowania są normalizowane, nawet tzw. różnorodność, fantazja muszą się odbywać przy poszanowaniu pewnych reguł, kto ich nie przestrzega zostaje wykluczony. Rozwój systemów komunikacji, rosnący przepływ informacji paradoksalnie coraz bardziej zawężają wachlarz dopuszczalnych zachowań – mechanizmy rynkowe są tylko wymówką dla procesu, który może mieć swoje źródła w porządkującej naturze człowieka. Czy realizacja osobistej wolności wewnątrz systemu jest możliwa? Czy można jednocześnie uczestniczyć w życiu społecznym i rozwijać pojęcie osobistej wolności?

Laila Evensen pracuje jako artystka od ponad dziesięciu lat. Skończyła Uniwersytet Sztuk Pięknych w Lincolnshire i Humberside w Wielkiej Brytanii w 2001 roku. Pokazywała swoje prace na wielu międzynarodowych wystawach i brała udział w wielu międzynarodowych programach. Należy również do wielu grup jak Red Gallery i 54°N (Wielka Brytania), Safe as Milk (Norwegia) i Salon Bruit (Niemcy). Jest organizatorką i kuratorką wystaw, festiwali, pokazów wideo, prezentacji sztuki dźwiękowej oraz performance. Oecnie żyje i pracuje zarówno w Berlinie, jak i Haugesund.
W swojej twórczości często zajmuje się problemami ciała i ruchu – za pomocą plastikowych figurek buduje układy zainspirowane zachowaniem grup ludzi np. w obiektach związanych z transportem masowym. Analizuje również taniec pod kątem ekspresji i pragmatyki ruchów i wolności.
http://lailaevensen/wordpress.com
http://www.youtube.com/lailaevensen

Bartosz Nowak studiował w Instytucie Sztuki w Zielonej Górze (1997-1998) i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (1998-2003). Brał udział w wystawach w Irlandii, Holandii, Niemczech i Polsce.
Od 2008 roku założyciel i kurator platformy artystycznej Terminal08 (www.terminal08.org) m.in. kurator festiwali iD, Gorzów 2009 i Art=Adding, Szczecin 2010. Od początku 2012 Terminal08 ma swoją galerię w Gorzowie.
W swoich pracach zajmuje się sztuką, filozofią i psychologią, eksplorując pojęcia status quo, transgresji, wolności. Na wystawie zostaną wykorzystane zaimki osobowe, inspirowane przez teksty Zygmunta Baumana, Zygmunta Freuda (ja – ego) czy Dicka Higginsa.
http://www.terminal08.org/

Na podstawie
Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie
http://www.amb-norwegia.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 11 października 2012 | Kategoria: Events, Inne, Wydarzenia w Polsce, Wystawy | Tagi: , , , , ,