Zapraszam i polecam wystawę „Snøhetta – architektura – krajobraz – wnętrze”, organizowaną przez Wrocławskie Muzeum Architektury we współpracy z Ambasadą Królestwa Norwegii w Warszawie i Narodowym Muzeum Sztuki, Architektury i Designu w Oslo, prezentująca dotychczasowy dorobek jednej z najważniejszych i najciekawszych pracowni architektonicznych na świecie, wielokrotnie nagradzanego międzynarodowego biura projektowego Snøhetta – twórcy takich obiektów, jak nowa Biblioteka Aleksandryjska w Egipcie czy nowy budynek Opery Narodowej w Oslo.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 13 października o godzinie 17.00. 

Spotkanie z architekami biura „Snøhetta odbędzie się w czwartek 27 października o godzinie 18.00.

Na wrocławskiej wystawie będzie można  zobaczyć fotografie, rysunki, szkice i projekty zrealizowanych i będących w fazie konceptu dzieł architektów. Ekspozycja będzie pierwszym pokazem dorobku Snøhetty w Polsce. W ramach wystawy odbędzie się również wykład przedstawicieli Snøhetty, na który zostaną zaproszeni czołowi polscy architekci, artyści plastycy oraz studenci wydziałów architektury z całej Polski.

Wystawie towarzyszy katalog w języku angielskim, zawierający opisy i zdjęcia przedstawionych projektów. Wydawcą katalogu jest Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Designu w Oslo.

Biuro projektowe Snøhetta AS zostało założone 20 lat temu, kiedy pięciu młodych architektów (trzech Norwegów, jeden Austriak i jeden Amerykanin) wygrało prestiżowy, międzynarodowy konkurs na projekt nowej Biblioteki Aleksandryjskiej, uznany za jedną z najważniejszych realizacji architektonicznych ostatnich dziesięcioleci. Do 2009 roku pracownia rozrosła się do 120 osób o różnych narodowościach, wśród których są architekci, architekci krajobrazu, projektanci wnętrz, designerzy, plastycy, psycholodzy i socjolodzy. Firma ma obecnie dwie siedziby – w Oslo i w nowym Jorku. Kolejnym projektem, który przyniósł Snøhettcie międzynarodową sławę, był koncept Opery Narodowej w Oslo. Zrealizowany w 2009 roku budynek został nagrodzony Grand Prix Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe, jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie europejskiej architektury współczesnej.

Najbardziej charakterystyczną cechą prac biura Snøhetta jest uzyskanie doskonałej harmonii między nowym obiektem a otaczającym go krajobrazem i kontekstem samego miejsca. Udaje się to osiągnąć dzięki pracy wielu twórców, specjalistów różnych dziedzin sztuki, architektury i wiedzy o społeczeństwie.
http://www.snoarc.no

Patronat nad wystawą objął Jego Ekscelencja Ambasador Królestwa Norwegii Enok Nygaard.

Wystawa będzie czynna do 20 listopada br.

Więcej informacji pod adresem:
http://www.ma.wroc.pl/

Muzeum Architektury we Wrocławiu
ul. Bernardyńska 5, 50-156 Wrocław
tel. (+48)(71) 344-82-79, 343-36-75
fax. (+48)(71) 344-65-77
e-mail: muzeum@ma.wroc.pl

Folder wystawy SNØHETTA folder polsk

Na podstawie:
Ambasada Królestwa Norwegii
http://www.amb-norwegia.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 13 października 2011 | Kategoria: Events, Inne, Wydarzenia w Polsce, Wystawy | Tagi: , , , , , , ,