18 czerwca odbyła się w Warszawie premiera dwóch książek norweskiej pisarki Herbjørg Wassmo‘Księgi Diny’ (wznowiono i poprawione wydanie) i ‘Stulecia’ (pierwsze polskie wydanie). Książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Smak Słowa w serii Arcydzieła norweskiej literatury.

Kilka słów o książkach

H Wassmo Ksiega DinyTytuł: Księga Diny
Autor: Herbjørg Wassmo
Przekład z języka norweskiego: Ewa Partyga
Nagroda Księgarzy Norweskich przyznawana za najlepszą książkę dekady (1990).

Księga Diny jest kontynuacją najlepszych wzorów w norweskiej tradycji literackiej. To książka pod każdym względem niezwykła – pełna napięcia i zabawna, przejmująca w opisach dramatycznego losu bohaterki. Dina nazywana przez autorkę amazonką i wojowniczką, wilczycą i olbrzymką, pozostaje przede wszystkim głęboko zranionym dzieckiem, którego uczucia uległy dewiacji w wyniku strasznych przeżyć.
Dzika, namiętna i mroczna opowieść o niepokornej kobiecie łamiącej wszelkie zakazy.
Powieść została zekranizowana w roku 2002.

Wybrane fragmenty recenzji:
„Pełna humoru książka w zachwycający sposób przywołująca miejsca i wrażenia. Można ją wręcz poczuć i posmakować.” Daily Telegraph (Wielka Brytania)

„Genialność tej książki zawiera się w niezwykle poruszającym portrecie kobiety na zawsze uwięzionej we własnej przeszłości.” Los Angeles Times (USA)

„Książka, która zostanie z Tobą na zawsze.” Kristianstads-bladet (Szwecja)

„Błyskotliwa książka – wyjątkowy talent i niezwykła siła sugestii.” Politiken (Dania)

„Książka Wassmo to arcydzieło świecące na niebie literackim jak mega gwiazda. Ona jest królową powieści.” VG (Norwegia)

„Księga Diny to nie tylko wybitna literatura, lecz również niezwykle ekspresyjny obraz, wspaniała symfonia, poruszająca rzeźba kobiety pełnej mocy i bólu, która stała się centrum wszystkiego i przeznaczeniem wszystkich.” Det fri Aktuelt (Dania)

H Wassmo StulecieTytuł: Stulecie
Autor: Herbjørg Wassmo
Przekład z języka norweskiego: Ewa M. Bilińska

Głównymi bohaterkami ‚Stulecia’ są Sara Susanne, Elida i Hjørdis, czyli prababka, babka i matka Herbjørg Wassmo. To opowieść o ich życiu, o mężczyznach, których pragnęły mieć albo którzy tylko przypadli im w udziale, o dzieciach, które urodziły.
Jest to również historia małej dziewczynki, która ucieka do stodoły, żeby tam ukryć się przed Nim. Nosi ze sobą żółty ołówek, który ostrzy za pomocą kozika. Używa go do pisania. Ta dziewczynka urodziła się w roku 1942, dokładnie sto lat po swojej prababce, silnej Sarze Susanne, która pozowała pastorowi do portretu anioła. Portret ten stanowił element ołtarza, który do dziś znajduje się w katedrze na Lofotach. ‚Stulecie’ jest opowieścią o Sarze Susanne, Elidzie, Hjørdis i Herbjørg, o ich znoju, wolności i tęsknocie za innym życiem.

Wybrane fragmenty recenzji:
„Jednym zdaniem: Stulecie to mocna lektura w najlepszym znaczeniu tego słowa!”
NRK (Norwegia)

„Pisarka potrafi stworzyć autentyczny, zmysłowy świat, pełen wyrazistych postaci, które głęboko poruszają czytelnika”. Dagsavisen (Norwegia)

„Jest tutaj wartka akcja, wspaniałe dialogi i wszystko to, czego każdy czytelnik oczekuje. Powieść historyczna, która mocno łapie czytelnika za serce i nie puszcza już do końca”.
Bergens Tidende (Norwegia)

„Herbjørg Wassmo jest jedyną Norweżką, która otrzymała nagrodę literacką Rady Nordyckiej. Od dawna śledzę jej pisarstwo i jestem pełna podziwu dla «Stulecia»”. Grethe Berge, producentka programów „Verdt å lese” i „P2” (Norwegia)

Herbjørg Wassmo – wybitna norweska pisarka urodzona w 1942 roku w Vesterålen. Zadebiutowała w 1976 zbiorem wierszy Skrzydlaty zespół, zasłynęła jednak jako autorka znakomitych powieści, w tym dwóch trylogii poświęconych dwóm bohaterkom: Torze i Dinie. Wielokrotnie nagradzana, otrzymała między innymi prestiżową nagrodę literacką Rady Nordyckiej, Nagrodę Krytyków, Nagrodę Księgarzy oraz Nagrodę im. Amalie Skram. Najbardziej znanym jej dziełem jest Księga Diny, która została również przeniesiona na ekran przez Ole Bornedala w roku 2002. Herbjørg Wassmo napisała również wiele nowel i sztuk teatralnych. Jej książki zostały przetłumaczone na dwadzieścia sześć języków, między innymi angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, rosyjski, japoński i hebrajski.
http://en.wikipedia.org/wiki/Herbj%C3%B8rg_Wassmo
http://nbl.snl.no/Herbj%C3%B8rg_Wassmo

Na podstawie
Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie
http://www.amb-norwegia.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email