ZBRODNIE NAMIĘTNOŚCI ALE KINO

Zbrodnie namiętności, zdjęcie z portalu ALEKINO+

Serial „Zbrodnie namiętności” to ekranizacja śmiałych obyczajowo powieści Marii Lang, zwanej szwedzką Agathą Christie.

Twórcy „Zbrodni namiętności” odtworzyli precyzyjnie klimat powieści, których akcja rozgrywa się w Szwecji w latach 50. ubiegłego wieku. Kolejne odcinki prezentują nostalgiczny urok tamtych czasów, odsłaniają też mroczne tajemnice, które kryją „porządne” rodziny oraz pokazują, do czego są zdolni ludzie uwikłani w sieć namiętności, zazdrości i pasji.

Narratorką w serialu i alter ego Marii Lang jest młoda dziewczyna, Puck Ekstedt, w którą wciela się Tuva Novotny znana m.in. z roli w „Jedz, módl się, kochaj”, czy biografii The Rolling Stones, „Stoned”. W roli komisarza prowadzącego kolejne dochodzenia, Christera Wijka, partneruje jej Ola Rapace, były mąż Noomi Rapace, charyzmatycznej Lisbeth Salander ze szwedzkiej wersji „Millenium”.

Maria Lang, której powieści stanowią kanwę „Zbrodni namiętności”, uznawana jest za matkę szwedzkiego kryminału, święcącego tryumfy na całym świecie. Pisarka uznawała, że swoją twórczością bliżej jej do rozrywki niż wypełniania społecznej misji, co poróżniło ją z innym tuzem szwedzkiego kryminału, Perem Wahlöö. Jak powiedziała: Zadaniem kryminału jest zaoferowanie kilku godzin prawdziwej ucieczki od rzeczywistości dzięki wciągnięciu nas w intrygę. Lekkość kryminału, czasem ton absurdu czy humoru jest dla mnie ważniejszy niż ciężki i poważny realizm społeczny.

Pierwsza powieść Marii Lang, „Mördaren ljuger inte ensam” („Śmierć ukochanych”) z 1949 roku wywołała towarzyski skandal, bo pisarka umieściła w centrum akcji miłosny trójkąt. Łamiąca obyczajowe tabu książka otrzymała dobre recenzje, a kariera Marii Lang nabrała rozpędu. Do śmierci w 1992 roku autorka opublikowała ponad 40 powieści. Jej książki silnie nawiązują do tradycji brytyjskiego kryminału, ale są znacznie swobodniejsze obyczajowo. Często pojawia się w nich motyw wstydliwych, rodzinnych tajemnic, a nawet kazirodztwa czy seksualnych traum.

Inforamcje o filmie
Kung Liljekonvalje av dungen
serial kryminalny, Szwecja, 2013, 90 min.
reżyseria: Christian Eklöw, Christopher Panov
obsada: Gustaf Hammarsten, Linus Wahlgren, Ola Rapace, Tuva Novotny
Premiera w ale kino+: 4.08.2013 r.
czytaj wiecej: http://www.alekinoplus.pl/program/film/zbrodnie-namietnosci_41289#ixzz2aj4RLNMc

 

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 31 lipca 2013 | Kategoria: Film, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , , , ,