Urodzaj na skandynawskie kryminały trwa nieprzerwanie.
Wybór jest spory, coraz większy. Ja nie nadążam już z czytaniem. Nie mniej jednak polecam Waszej uwadze nowe pozycje znanych już u nas autorów

Całkiem inna historia (Tytuł oryginału: En helt annan historia)
Autor: Håkan Nesser
Wydawnictwo: Czarna Owca
Rok wydania: 2011
Tłumaczenie: Emilia Fabisiak
Liczba stron: 528

W książce „Całkiem inna historia”, ponownie spotykamy wyrafinowanego sceptyka szukającego od czasu do czasu wskazówek w Piśmie Świętym, którego poznali już ci, którzy przeczytali „Człowiek bez psa”. Ma coraz więcej wątpliwości związanych ze swoją karierą zawodową, a życie osobiste obfituje w nieoczekiwane zmiany akcji i planów.

Kilkoro Szwedów spędza wspólnie czas podczas dwutygodniowego urlopu w Finistère w Bretanii na początku XXI stulecia – dwie pary, dwóch singli – w sumie sześcioro świeżo poznanych przyjaciół. Zażywają kąpieli, rozkoszują francuskim jedzeniem, organizują wycieczki i flirtują, nie zważając na zobowiązania małżeńskie. Na pamiątkę zostaje kilka fotografii, może jakieś zdjęcie grupowe, jakaś akwarelka i anonimowy pamiętnik opisujący ich eskapady.

Pięć lat później ktoś zaczyna ich zabijać, jedno po drugim, informując wcześniej listownie o swoich planach inspektora kryminalnego Gunnara Barbarotti w Kymlinge. Sprawa odbija się szerokim echem w mediach, rozpoczyna się nagonka na policję. Morderca ciągle zwodzi śledczych, a jego działanie jest coraz bardziej niezrozumiałe i pełne zagadek. Pozornie jego ofiary nie mają ze sobą nic wspólnego. Dlaczego seryjny morderca wybiera właśnie ich? Dlaczego seryjny morderca za każdym razem stosuje inną metodę zabijania?

Na podstawie:
Wydawnictwo Czarna Owca
http://www.czarnaowca.pl

 

Na szczyt góry
Autor: Arne Dahl
Tytuł oryginału: Upp till toppen av berget
Wydawnictwo: Muza S.A.
Rok wydania: 2011
Tłumaczenie: Dominika Górecka

Per Karlsson nie widział brutalnego mordu na młodym mężczyźnie, który siedział przy stoliku obok. Tłumaczył, że zaczytał się w „Metamorfozach” Owidiusza. Dla pary funkcjonariuszy policji z Drużyny A, ten pozornie błahy incydent stanowi punkt wyjścia do pasjonującego śledztwa. Prowadzi ono w wielu kierunkach. Do więzienia w Kumla, gdzie w jednej z cel dochodzi do eksplozji. Na tereny przemysłowe Sickla, gdzie niedługo po zajściu w barze, ma miejsce krwawa konfrontacja grup przestępczych. W zakamarki internetu, w których zachowały się ślady odrażających przestępstw

Do Danderyd, gdzie po swoim rajskim ogrodzie przechadza się narkotykowy boss. W szeregi policji, gdzie jeden z przełożonych zaczyna się dziwnie zachowywać. W przyszłość, w której majaczy zagrożenie atakiem terrorystycznym. W przeszłość skrywającą piekielne czeluści.

 

Podwójna cisza
Autor: Mari Jungstedt
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2011
Tłumaczenie: Magdalena Landowska
Liczba stron: 300

Czy możliwe jest, aby dwie osoby były jedna i tą sama osobą w tym samym czasie? Ten cytat z filmu Persona Ingmara Bergmana staje się mottem najnowszej powieści Mari Jungstedt.
Autorka odsuwa na bok policyjną rutynę i eksponuje postać komisarz Karin Jacobsson. To psychologiczny thriller oparty o zasady psychologii zachowań w grupie.
Dowiemy się, co się może wydarzyć, gdy przewrócić się jedna z kostek….

 
Na podstawie:
WWW.bellona.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email